Teraz kształcą elektryków, mechaników i techników systemów energetyki odnawialnej

fot: ARC

Młodzi adepci górnictwa podczas prezentacji sztandaru swojej szkoły

fot: ARC

Z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN wynika, że w województwie śląskim obecnie działa 13 szkół branżowych i 25 techników, które mogą kształcić w zawodach górnika/technika górnictwa podziemnego. W obecnym (2019/2020) roku szkolnym w klasach o profilu górniczym uczyło się zaledwie 97 uczniów w szkołach branżowych i 272 w technikach. Jaka przyszłość czeka te klasy? Nie wygląda to ciekawie. Także górnicze szkolnictwo wyższe zmienia się, by nadążyć za zmianami czekającymi branżę.

Spadek liczby uczniów klas górniczych i ich absolwentów to żadna nowość, tylko wieloletni trend zależny od sytuacji branży. W latach 2012-2013 wypuściły 2180 absolwentów, w roku szkolnym 2013/2014 – 1181, zaś w 2014/2015 klasy górnicze ukończyło 937 uczniów. Z wyliczeń IBS wynika, że w ostatnich 5 latach połowa szkół zawodowych zrezygnowała z prowadzenia kierunku technologia eksploatacji węgla. Rezygnowano z tego kierunku w miastach bez czynnej kopalni (np. Chorzów, Żory, Sosnowiec, Radzionków, Mysłowice). W konsekwencji w tym roku nabór otworzyło zaledwie 14 szkół. Pięć lat temu było ich ponad dwukrotnie więcej!

Górnicze szkoły nadal ściśle współpracują ze spółkami. I tak w tym roku szkolnym sześć z nich (Knurów, Jastrzębie-Zdrój, Ornontowice, Pawłowice, Czerwionka-Leszczyny) nawiązało współpracę z JSW, osiem z PGG (m.in. w Katowicach, Łaziskach Górnych, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim) oraz jedna z Tauron Wydobycie (Jaworzno). Dzięki takiej współpracy absolwent ma gwarancję zatrudnienia i comiesięczne stypendium.

Przykład współpracy to porozumienie zawarte pod koniec maja pomiędzy JSW a Zespołem Szkół w Czerwionce-Leszczynach. Placówka prowadzi kształcenie w zawodach: technik elektryk o specjalności urządzenia i instalacje górnicze oraz technik górnictwa podziemnego, a także w zawodach: elektryk o specjalności urządzenia i instalacje górnicze oraz górnik eksploatacji podziemnej. Kłopot w tym, że stypendia i zachęty nie zawsze wystarczają. I tak w tym roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach nie otwarto klasy górniczej, do kształcenia w zawodzie technik górnik w ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju zgłosiło się 6 osób. Natomiast w Zespole Szkół Zawodowych do klasy o profilu górnik eksploatacji podziemnej aplikowało tylko 8 osób.

Dawne górnicze szkoły musiały się dostosować do rynku pracy i zmieniły profil nauczania. Obecnie kształcą elektryków, mechaników, a także techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Niektóre szkoły zawodowe nadal promują kierunek górniczy, podkreślając zarówno benefity finansowe, jak i stabilność pracy w kopalni.

Jak wygląda kształcenie w zawodach górniczych? Odbywa się ono w dwóch trybach: szkołach ponadpodstawowych (branżowych i technikach) oraz w formie kształcenia ustawicznego na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Kształcenie w zawodzie trwa trzy lata w szkołach branżowych lub pięć w technikach. W przypadku kursów kwalifikacyjnych szkolenie może zostać skrócone do 2-4 semestrów. Do egzaminu zawodowego można przystąpić także w trybie eksternistycznym, po potwierdzeniu 2 lat pracy lub kształcenia w zawodzie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.