Tauron: Wojciech Frank nowym prezesem Energetyki Cieszyńskiej

1659959352 frank wojciech tauron

fot: Tauron

Wojciech Frank od września 2020 r. był wiceprezesem Tauron Ciepło, teraz będzie kierować Energetyką Cieszyńską

fot: Tauron

Tauron wyznaczył w poniedziałek, 8 sierpnia, Wojciecha Franka na prezesa Energetyki Cieszyńskiej. Jak podało biuro prasowe Taurona, zarząd będzie pracował w dwuosobowym składzie. Poza Frankiem wszedł do niego Jerzy Kuciński, który będzie wiceprezesem. Dodano, że energetyczny koncern przejmuje stery w spółce, aby zapewnić dostawy ciepła w mieście w nadchodzącym sezonie oraz uzdrowić firmę. Docelowo, po wypełnieniu przez Miasto Cieszyn zapisów porozumienia, planowane jest włącznie Energetyki Cieszyńskiej w struktury Grupy Tauron.

– Sytuacja Energetyki Cieszyńskiej wymaga podjęcia szybkich, zdecydowanych działań naprawczych oraz wsparcia finansowego. Jednak podstawą i warunkiem koniecznym są działania w celu przywrócenia płynności finansowej spółki – mówi Wojciech Frank, cytowany w komunikacie.

- Zabezpieczenie zapasów węgla na odpowiednim poziomie i zapewnienie dostaw ciepła dla mieszkańców Cieszyna w najbliższym sezonie grzewczym to nasz absolutny priorytet – dodaje nowy prezes

Przypomnijmy, że 2 sierpnia zawarto porozumienie pomiędzy Miastem Cieszyn a Tauron Ciepło, które określa ścieżkę wyjścia z bardzo trudnej sytuacji spółki Energetyka Cieszyńska i ma na celu zmianę modelu zarządzania spółką. Warunkiem koniecznym jest realizacja szeregu działań, których musi dokonać Samorząd – w tym Rada Miejska – aby przeprowadzić wymagane zmiany w spółce Energetyka Cieszyńska.

– Rozpoczynamy w trybie natychmiastowym badanie due dilligence spółki Energetyka Cieszyńska, w celu poznania rzeczywistej kondycji finansowej spółki i podjęcia konkretnych działań w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła w Cieszynie – mówi prezes Tauron Ciepło Marcin Staniszewski.

– Kluczowym zadaniem dla nowego zarządu spółki jest zabezpieczenie dostaw węgla do Energetyki Cieszyńskiej. Jest  to jednak uwarunkowane wdrożeniem działań przywracających płynność finansową spółki – dodaje Staniszewski.

Tauron Ciepło nie posiadał dotychczas możliwości podejmowania decyzji ani skutecznych działań wobec spółki. Dotychczas około 55 proc. udziałów w spółce należy do Tauron Ciepło, a 45 proc. do miasta Cieszyn – jednak udziały miasta mają charakter uprzywilejowany i dają miastu 58 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników. Zgodnie z treścią podpisanego w poniedziałek porozumienia miasto Cieszyn zobowiązuje się do niezwłocznego podjęcia działań, których efektem będzie przekazanie kontroli nad Spółką do Tauron Ciepło.

Wojciech Frank jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Posiada licencję zarządcy nieruchomości, certyfikat kompetencji w transporcie drogowym rzeczy i osób, uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji kierowniczych w budownictwie. Frank posiada ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu firmami prywatnymi oraz spółkami z udziałem Skarbu Państwa oraz radach nadzorczych tych spółek m.in. w branży górniczej, transportowej, ciepłowniczej. Ostatnio pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. Gospodarki Mieszkaniowej Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Od września 2020 r. był wiceprezesem Tauron Ciepło.

Jerzy Kuciński jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Posiada ponad 34 letnie doświadczenie pracy w spółkach związanych z ciepłownictwem. Staż rozpoczął w Południowym Okręgu Energetycznym w Katowicach, następnie pracował w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w  Jastrzębiu-Zdroju pełniąc tam funkcję Głównego Energetyka – Kierownika Działu Kontroli Eksploatacji. Po zakupie przez PGNiG Termika połączonych spółek: Spółki Energetycznej Jastrzębie oraz PEC w powstałej z połączenia spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa od 2017 do maja 2021 r. pełnił funkcję dyrektora Biura Utrzymania Ruchu. Od czerwca 2021 r. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Tauron Ciepło.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.