Targi górnictwa są dużą wartością dla miasta

fot: Witold Gałązka/ARC

W konferencji udział wzięli: prezes PTG Iwona Gramatyka, prezes RIG Tomasz Zjawiony, prezes GIPH Janusz Olszowski oraz wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun

fot: Witold Gałązka/ARC

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019 oraz Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie KATOWICE 2019 startują już w najbliższy wtorek, 10 września. Cztery dni konferencji, paneli tematycznych, konkursów i licznych atrakcji dla zwiedzających. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Spodku oraz na przyległym terenie pojawi się 350 wystawców z 12 krajów. Powierzchnia stoisk to 11 tys. m kw., a całej imprezy – 28 tys. m kw.

- Przygotowania idą pełną parą. Targi mają ponad 30-letnią tradycję. W tym roku spotykamy się po raz 18. po to, aby promować polski przemysł wydobywczy, producentów maszyn i urządzeń. Do Katowic na największe i najbardziej wyczekiwane targi dla sektora przemysłu ciężkiego przyjeżdża cały górniczy świat – poinformowała prezes Polskiej Techniki Górniczej SA Iwona Gramatyka, w czasie konferencji prasowej poprzedzającej Targi KATOWICE 2019 zorganizowanej 5 września.

Organizatorem targów jest PTG, współgospodarzem miasto Katowice, które na konferencji reprezentował wiceprezydent Waldemar Bojarun.

- Katowice to w przypadku imprez wystawienniczych obecnie destynacja pierwszego wyboru. Odbywają się u nas imprezy światowej rangi. Targi górnicze są dla miasta dużą wartością nie tylko ze względu na historię, ale także ze względu na to, że promują innowacyjne oblicze przemysłu wydobywczego. Dzięki nim możemy pokazać, że dzisiaj Katowice to duża, nowoczesna metropolia, która jednak nie zapomina o swoim dziedzictwie – mówił wiceprezydent Bojarun.

Dodał, że rozwój turystyki biznesowej jest jednym z nadrzędnych celów samorządu.

Iwona Gramatyka podkreśliła, że - w porównaniu z 2017 r. - podczas tegorocznej edycji wystawy prezentować się będzie więcej firm, które pokażą maszyny i urządzenia poprawiające efektywność pracy i zwiększające bezpieczeństwo.

- W eksponowanych urządzeniach zastosowano nowe rozwiązania z dziedziny automatyki, informatyki i robotyki. Na targach będziemy promować również samorządowe i państwowe programy ekologiczne. Chcemy zachęcać do dbania o środowisko. W czasie trwania imprezy zorganizowane zostaną konferencje i panele dyskusyjne związane z tematyką bezpieczeństwa w kopalniach, przyszłości węgla w energetyce i ekologii. Poprowadzą je m.in. naukowcy z Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej – mówiła prezes Iwona Gramatyka.

Od lat z targami współpracuje Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Jej prezes Janusz Olszowski podkreślił, że Polska należy do światowych potęg w dziedzinie wydobycia surowców, produkcji maszyn i urządzeń. Mamy też najlepszą kadrę naukową.

- Chcemy podczas targów zadać kłam stwierdzeniom, że górnictwo jest schyłkowe i przestarzałe. Wręcz przeciwnie, jest ono ważne dla gospodarki i jeszcze przez długie lata węgiel będzie podstawowym nośnikiem energii. Górnictwo to teraz Przemysł 4.0. Robotyzacja, cyfryzacja – to wszystko już w branży funkcjonuje. Targi pomagają pokazać społeczeństwu prawdziwy obraz sektora paliwowo-energetycznego – stwierdził prezes Olszowski.

Partnerem targów jest także Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która w drugim dniu wystawy (11 września) organizuje konferencje „Smart Factory – jak uczynić produkcję bardziej smart z wykorzystaniem robotów?” oraz „Elektromobilność – strategia przyszłości”. Prezes RIG Tomasz Zjawiony podkreślił, że do współpracy zaproszono firmy oferujące wyjątkowe usługi, m.in. producenta polimerowych uchwytów dla robota, który dzięki nim jest w stanie przenieść nawet kruche ciastko.

- Jeszcze rok, dwa lata temu firmy sektora motoryzacyjnego wątpiły w przyszłość elektromobilności. Dzisiaj mamy do czynienia z jej dynamicznym rozwojem, koniecznością wdrażania robotyzacji – podkreślał prezes Zjawiony.

Więcej informacji na temat Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019 oraz Targów EkoSpalanie & EkoTechnologie KATOWICE 2019 w szczegółowym programie imprezy na stronie: www.ptg.info.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.