wydobycie

Lista artykułów

Fedrują zgodnie z planem, sześć kolejnych ścian czeka

Dobre wieści docierają do nas z ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice. Górnicy fedrują ściany zgodnie z założonym planem. Ściana VII w pokładzie 405/3 ma 1500 m wybiegu, długość 210 m, a miąższość pokładu wynosi 2,5 m. Ze względu na warunku geologiczno-górnicze stosowane są sekcje obudowy z podziałką 1,75 m, poza tym konieczne jest przewietrzanie rejonu ściany

W 2030 r. ponad połowa prądu z OZE, spadek wydobycia węgla o połowę

56 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, ponad dwukrotny spadek wydobycia węgla, prawie 800 mld zł inwestycji - to założenia nowego scenariusza Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, skierowanego do konsultacji przez ministerstwo klimatu. Zgodnie z opublikowaną w piątek wersją KPEiK, określaną jako scenariusz aktywnej transformacji, jego realizacja będzie wymagała

Mniej wyfedrowali, więcej węgla sprzedali

W sierpniu br. miesięczne wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń było o 200 tys. ton niższe, niż w lipcu br. - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Sprzedaż natomiast wzrosła o 200 tys. ton. W ósmym miesiącu br. produkcja węgla wyniosła 3,431 mln ton, a sprzedaż niespełna 3,498 mln ton. Stan zwałów nieco spadł, o ok. 100 tys. ton, do 5,537 mln ton. Przed rokiem, w

Obchodzą jubileusz, fedrują z trzech ścian

Ruch Bielszowice kopalni Ruda (PGG) obchodzi w tym roku 120-lecie działalności. Kopalnia prowadzi eksploatację na trzech ścianach z dziennym wydobyciem wynoszącym ponad 7 tys. ton węgla, realizując tym samym założone plany. Wiodącym frontem robót jest obecnie ściana 008z w pokładzie 504wg, która ma być eksploatowana do końca tego roku. Eksploatacja prowadzona jest również

Znana już jest data wyjazdu ostatniej tony węgla

Znana jest już ostateczna data zatrzymania wydobycia w kopalni węgla kamiennego CSM w Stonawie. Ostatnia tona węgla wyjedzie na powierzchnię 31 stycznia 2026 r. Taką informacje przekazał dziennikarzowi portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie Roman Sikora, prezes zarządu spółki OKD. Tymczasem czescy górnicy, wspierani nadal przez 570 polskich kolegów zatrudnionych w kopalni CSM, poprawiają

Trwają zaawansowane prace nad wnioskiem notyfikacyjnym dla górnictwa

Trwają zaawansowane prace nad wnioskiem notyfikacyjnym do KE ws. górnictwa, zawierającym m.in. harmonogram zakończenia wydobycia i plany sukcesywnego odejścia do węgla - poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że odbyły się m.in. spotkania z komisarzami dot. korekt i wyjaśnień. Trwają zaawansowane prace nad wnioskiem notyfikacyjnym dla górnictwa w UE,

Sztuczna inteligencja zwiększy wydobycie

Chiny osiągną szczyt wydobycia węgla ok. 2030 r. Następnie eksploatacja tego surowca będzie powoli spadać. W 2030 r. węgiel będzie stanowił około 45 proc. zużycia energii pierwotnej. Tymczasem na najbliższe lata największe chińskie kopalnie mają w planie zwiększenie wydajności pracy i tym samym wzrost wydobycia – zapowiedział podczas tegorocznych Targów Expo Tang Jiaxuan,

Czy w ruchu Rydułtowy wznowią wydobycie?

Po tragicznym w skutkach wstrząsie w ruchu Rydułtowy, który miał miejsce 11 lipca br., z eksploatacji wyłączony został rejon E1. Jak wygląda sytuacja w kopalni i od czego będzie zależało ewentualne wznowienie robót górniczych? Na początku sierpnia nadzór górniczy wydał decyzję o częściowym wstrzymaniu ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach. Chodzi o decyzję wydaną przez