wydobycie

Lista artykułów

1471423433 paskov okd 3

Wezmą się mocno za wydobycie

Trudne warunki geologiczno-górnicze towarzyszą górnikom czeskiej spółki węglowej OKD. Mimo to realizowany jest plan założony na ostatni rok wydobycia. - W lutym nasze załogi wydrążyły o 112 m wyrobisk więcej niż planowaliśmy. W marcu spodziewam się podobnego wyniku. To ważne, bowiem w drugiej połowie roku będziemy już tylko eksploatować surowiec z przygotowanych wcześniej

Nową ścianę fedrują na cztery zmiany

Górnicy z gliwickiej Sośnicy pomyślnie udostępnili ścianę i102 w pokładzie 405/2. Ma wybieg 465 m, długość 160 m, a jej wysokość oscyluje pomiędzy 2,90 m a 3,10 m. Ścianę rozcięto poprzecznie do uławicenia, czyli w pionie, w poprzek warstw pokładu. Do eksploatacji ściany i102 zaangażowano doświadczoną załogę oddziału G1, pracującą pod kierownictwem sztygara

Metanowy rekord trzydziestolecia!

W 2024 r. funkcjonowało w naszym kraju 19 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w trzech zakładach eksploatowano pokłady niemetanowe – wynika z danych udostępnionych portalowi netTG.pl Gospodarka - Ludzie przez Wyższy Urząd Górniczy. Dla porównania w 2023 r. funkcjonowało 19 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w

Fedrowali trzema ścianami, zaliczyli dobry wynik

Górnicy z Bolesława Śmiałego (PGG) przekroczyli ubiegłoroczny plan wydobycia o ponad 15 proc.   Węgiel fedrowano z trzech ścian: 596, 597 w pokładzie 325/1 i 620 w pokładzie 326. Ze względu na miąższość, najlepsze tempo robót notowano na dwóch pierwszych frontach robót. Ściana 597 miała 460 m wybiegu, 250 m długości. Miąższość pokładu wynosiła tam od 2,4 do 2,8 m. W

W 2024 roku kopalnie wydobyły prawie 44 mln ton węgla kamiennego

W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły prawie 44 mln ton węgla kamiennego, o 4,3 mln ton mniej niż w 2023 r. - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Sprzedaż wyniosła 42,5 mln ton, o 3,7 mln ton mniej rok do roku. Dane o miesięcznych poziomach wydobycia i sprzedaży katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), monitorujący rynek węgla i

Dwa scenariusze dalszego funkcjonowania kopalni

Poznaliśmy prawdopodobny scenariusz dalszych losów czechowickiej kopalni Silesia. Wiele zależeć będzie m.in. od tego, czy zakład zostanie objęty pomocą publiczną. Przypomnijmy, że wnioski do Ministerstwa Przemysłu, o objęcie Silesii pomocą publiczną złożyli także: Związek Zawodowy Kadra i wójt gminy Goczałkowice-Zdrój. Tymczasem tworzony jest nowy plan funkcjonowania PG

Ściana jednak będzie, ruszyły przygotówki

- Przygotówki już ruszyły. Kombajn chodnikowy został zmontowany, kończymy budować taśmociąg i lada dzień rozpoczniemy drążenie w kamieniu – mówi Marcin Sutkowski, główny akcjonariusz spółki Bumech, w odpowiedzi na pytanie portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie o dalsze losy PG Silesia. - Kontynuujemy prace w pokładzie 315, najlepszym jakościowo w tej kopalni, z zawartością

Wydobycie gazu ziemnego to coraz większe zyski

Wysokie ceny błękitnego paliwa pozytywnie wpływają na kondycję Orlenu i MOL. Każdy z nich notuje sukcesy i chce się rozwijać, m.in. poprzez partnerstwa z innymi koncernami - pisze piątkowa “Rzeczpospolita“. Gazeta informuje, że spółki notowane na warszawskiej giełdzie i zajmujące się wydobyciem gazu ziemnego powinny z tej działalności osiągać coraz wyższą rentowność. Za