wydobycie

Lista artykułów

Dwa wyroki w sprawie koncesji na wydobycie węgla na Śląsku

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa wyroki w sprawach dotyczących wygaszenia i zmiany koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Silesia udzielonej PG Silesia – informuje Urząd Gminy Goczałkowice. „Orzeczenia te są niepomyślne dla gminy, nie podtrzymują wcześniejszych, korzystnych dla nas wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Konkluzja

JSW: Wzrosło wydobycie na ścianach objętych programem pilotażowym

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że kwiecień przyniósł wymierne efekty Planu Strategicznej Transformacji w spółce. Wzrosło wydobycie na ścianach objętych programem pilotażowym. Plan Strategicznej Transformacji jest wdrażany od grudnia 2024 r. Najbardziej zaawansowanymi pracami objęty został strumień „Efektywna Kopalnia”, w ramach którego uruchomiono pilotaż

Dwie ściany, a potem redukcja etatów

Górnicy ze spółki węglowej OKD przygotowują do eksploatacji dwie ostatnie w historii ściany. Będą to także ostatnie dwie ściany w historii czeskiego górnictwa węgla kamiennego. Na początku przyszłego roku spółka zaprzestanie eksploatacji surowca. - W czerwcu rozpoczniemy zbrojenie ostatnich ścian. Ścianę 300 215 zazbroimy najpierw, a kolejną -463 204/1 najpóźniej do 30

Już za dwa lata produkcja energii z węgla ma być nieopłacalna

Według obecnych prognoz produkcja energii elektrycznej z węgla w elektrowniach ČEZ stanie się ekonomicznie niekorzystna na przełomie 2027 i 2028 r. - alarmują eksperci. Powodem są przede wszystkim rosnące ceny uprawnień do emisji, które w tym czasie powinny być droższe, lub wytwarzana energia elektryczna. Poinformował o tym dyrektor finansowy ČEZ Martin Novák. ČEZ nie planuje w

Dwie kopalnie do zamknięcia do 2030 r.

Coraz wyraźniej widać datę ostatecznego zakończenia wydobycia węgla w Czechach. Jak już informowaliśmy, najprawdopodobniej w lutym 2026 r. zakończy swoją działalność ostatnia kopalnia węgla kamiennego CSM w Karwinie należąca do spółki OKD. Tymczasem coraz głośniej mówi się o kopalniach w regionach Sokolov i Chomutov, które najprawdopodobniej zostaną zamknięte w 2030 r.

Trzy ściany w ruchu, kolejne trzy w przygotowaniu

Dobre wyniki notują górnicy z OKD w ostatnim roku swej działalności.  W pierwszym kwartale wydrążyli prawie 2000 m podziemnych wyrobisk. Pod tym względem wyniki są dużo lepsze niż  w całym 2024 r. kiedy to robotom drążeniowym towarzyszyły bardzo skomplikowane warunki geologiczno-górnicze. Jak informują w OKD, do końca pierwszego półrocza  w planie jest jeszcze wydrążenie

Orlen zaczął wydobywać gaz ze złoża Grodzewo w Wielkopolsce

Orlen rozpoczął wydobycie gazu ziemnego ze złoża Grodzewo w Wielkopolsce - poinformowała we wtorek spółka. Zasoby złoża zlokalizowanego w gminie Śrem szacowane są na około ćwierć mld m sześc. - dodała. Orlen zaznaczył w komunikacie, że uruchomiona właśnie eksploatacja pozwoli na pozyskiwanie surowca przez około osiemnaście lat. Przekazał też, że odwiert o głębokości

Bez węgla i bez prądu

 Średnia wynagrodzeń w górnictwie to mniej niż 14 tys. zł. Choć pewnie są górnicy, którzy potrafią tyle zarobić, pracując po kilka sobót i niedziel. Nie wiem, czy to więcej, czy mniej, niż zarabiają bankowcy i informatycy. Nie ma wątpliwości, że wśród informatyków i bankowców są tacy, którzy zarabiają dużo więcej i nikt im tego nie zazdrości – wskazuje Bogusław