wydobycie

Lista artykułów

Górnictwo w kryzysie. 5,5 mld zł straty w pierwszych ośmiu miesiącach 2025 roku

5,5 miliarda złotych straty netto – taki wynik finansowy odnotowały polskie spółki górnicze w pierwszych ośmiu miesiącach 2025 roku. Informację tę przedstawił Mirosław Skibski, dyrektor oddziału ARP w Katowicach, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji.  - Za 2024 r. wynik finansowy netto to minus 13,4 mld zł, a po 8 miesiącach bieżącego roku to

Walczą o cofnięcie koncesji dla kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach

Fundacja Frank Bold razem z mieszkańcami od miesięcy walczy o cofnięcie koncesji dla kopalni węgla kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach. W maju 2025 roku prawnicy fundacji złożyli oficjalny wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ich zdaniem dalsze działanie kopalni stoi w sprzeczności z celami ochrony środowiska i polityką klimatyczną państwa.

Wiemy, które kopalnie fedrują najwięcej. Raport o wydobyciu węgla w Polsce

Fundacja Instrat opublikowała najnowsze dane dotyczące wydobycia węgla kamiennego przez kopalnie z naszego regionu. Liderem produkcji jest Bogdanka, śląskie kopalnie notują spadki wydobycia. Z opracowania Fundacji Instrat wynika, że wydobycie węgla kamiennego w 2024 r. spadło do 40,2 mln ton (o 5,5 proc. względem roku 2023). Jest to wydobycie netto – po oddzieleniu odpadów i

Ściana kolos już fedruje, jej parametry robią wrażenie

Załoga ornontowickiego Budryka (JSW) uruchomiła nową ścianę wydobywczą Bw-1 w pokładzie 405/2. To pierwszy front eksploatacyjny w tym rejonie kopalni na poziomie 1290. Wydarzenie jest z pewnością ważne nie tylko dla samego zakładu, ale dla całej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Oznacza bowiem zwiększenie produkcji wysokiej jakości węgla koksowego typu 35.1, wykorzystywanego

Górnik w Polsce wydobywa za mało węgla. Dwa tysiące ich wystarczy - mówi ekspert

- Przeciętny górnik w USA wydobywa ponad 5000 ton węgla kamiennego rocznie. To za mało, aby branża była konkurencyjna na świecie. Wydobycie w USA spada od 30 lat - podaje ekonomista Bartłomiej Derski, dziennikarz portalu wysokienapięcie. I zarzuca polskim górnikom, że ci są za mało efektywni. - W Polsce górnik wydobywa 500 ton (10 RAZY mniej niż w USA). To powód dla którego

Górnicza spółka uruchamia w kopalniach kolejne ściany. Liczy na wyższe wydobycie

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej ruszają kolejne ściany. W kopalni Knurów-Szczygłowice w ruchu Szczygłowice uruchomiono ścianę XII, a za kilka dni w kopalni Borynia-Zofiówka w ruchu Zofiówka planowane jest uruchomienie ściany N-1A w pokładzie 416/3. Zasoby obu ścian wynoszą prawie 900 tysięcy ton węgla koksowego - poinformowała JSW. Uruchomiona w ruchu Szczygłowice

Ukraiński pomysł na polski węgiel. Coal Energy przejmie prywatną kopalnię?

Polacy zamykają kopalnie węgla, a wywodzące się z Ukrainy Coal Energy chce u nas wznawiać wydobycie i twierdzi, że dzięki innym technologiom może na tym zarabiać. Na razie szuka finansowania - informuje “Puls Biznesu“ w poniedziałkowym wydaniu. “PB“ przypomina, że zgodnie z umową społeczną z 2021 r., którą rząd podpisał z górniczymi związkami zawodowymi, “krok po

1753549944 kombajn okd 2 arc

Ostatnia ściana, ostatni kombajn

Czeska spółka węglowa OKD zakończyła gruntowny remont ostatniego kombajnu górniczego, który niezbędny jest do osiągnięcia planowanego w br. wydobycia na poziomie 1,1 mln ton węgla, z niewielkim przesunięciem tegoż planu na I kwartał przyszłego roku. 60-tonowa maszyna zainstalowana będzie w ostatniej z trzech ścian wydobywczych w kopalni CSM, jedynym czynnym zakładzie górniczym