Orlen zaczął wydobywać gaz ze złoża Grodzewo w Wielkopolsce

fot: Tomasz Rzeczycki

Zasoby gazu ziemnego w złożu Kowale powinny wystarczyć do 2060 roku

fot: Tomasz Rzeczycki

Orlen rozpoczął wydobycie gazu ziemnego ze złoża Grodzewo w Wielkopolsce - poinformowała we wtorek spółka. Zasoby złoża zlokalizowanego w gminie Śrem szacowane są na około ćwierć mld m sześc. - dodała.

Orlen zaznaczył w komunikacie, że uruchomiona właśnie eksploatacja pozwoli na pozyskiwanie surowca przez około osiemnaście lat. Przekazał też, że odwiert o głębokości niemal 3 tys. metrów wykonany został w ramach wspólnego projektu Orlen i Orlen Upstream Polska. Wydobyty gaz, po uzdatnieniu do parametrów handlowych, trafi bezpośrednio do krajowego systemu przesyłowego.

- Zgodnie z przyjętą strategią intensyfikujemy działania mające na celu zwiększenie, w ciągu kolejnych kilku lat, wydobycia gazu ze złóż krajowych. Dlatego ważne jest dla nas każde odkrycie i każdy odwiert, z którego możemy pozyskać błękitne paliwo - podkreślił członek zarządu Orlen ds. Upstream i prezes Orlen Upstream Polska Wiesław Prugar. Poinformował, że prowadzone w Wielkopolsce prace są częścią programu poszukiwawczo-wydobywczego Orlen dla małych złóż, który może być realizowany dzięki optymalizacji nakładów na ich zagospodarowanie.

- Własne zasoby to najpewniejsze źródło dostaw do naszych odbiorców, dające tym samym istotny wkład w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - zaznaczył Prugar.

Orlen wskazał też, że to w Wielkopolsce Orlen wydobywa najwięcej błękitnego paliwa w kraju. Eksploatacja jest tam prowadzona na 37 złożach, z wykorzystaniem 144 otworów.

Według danych przedstawionych przez Orlen w 2024 r. produkcja gazu w tym regionie osiągnęła poziom około 1,64 mld m sześc., czyli prawie połowę ubiegłorocznego wydobycia koncernu w Polsce, wynoszącego 3,3 mld m sześc. “O perspektywiczności tego obszaru świadczy także inne, dokonane w lutym 2025 r., odkrycie złoża gazu ziemnego Siedlemin w pobliżu Jarocina“ - przypomniał, dodając, że jego zasoby oszacowano na ponad 235 mln m sześc.

“Jednym z priorytetów strategii Grupy Orlen 2035 jest zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych do 12 mld m sześc. w 2030 r., w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc.“ - zwrócił uwagę Orlen. Poinformował, że służyć ma temu między innymi integracja krajowych aktywów w spółce Orlen Upstream Polska, co pozwoli zwiększyć efektywność zarządzania posiadanymi zasobami i optymalizację programów zagospodarowania.

Grupa Orlen podała, że ma w Polsce łącznie 223 koncesje związane z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów. W ostatnich latach własna produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen w Polsce pokrywała ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Zaznaczyła też, że kolejne inwestycje w wydobycie gazu wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne, ale również wspierają rozwój lokalnych społeczności.

“Wydobycie węglowodorów wiąże się z tzw. opłatą eksploatacyjną, uzależnioną od wielkości produkcji. Jest ona dzielona pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.)“ - wskazał koncern. Jak zauważyła spółka, są to ważne przychody dla samorządów, zasilające budżety w całym okresie prowadzenia wydobycia węglowodorów na ich terenie. Pozwala to władzom lokalnym planować realizację większej liczby projektów społecznych i inwestycji ważnych dla mieszkańców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.