Czeska spółka węglowa OKD rozpoczęła ostatni rok działalności eksploatacyjnej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Produkcja w ruchu Wujek jest prowadzona jedną ścianą

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W 2024 r. czeska spółka węglowa OKD wydobyła 1202000 t węgla w dwóch ruchach kopalni ČSM - Północ i Południe i wydrążyła 7223 m wyrobisk dołowych. Rok zakończy się ponadto dodatnim wynikiem ekonomicznym, przekraczającym planowany zysk EBITDA wynoszący 404 mln koron czeskich. Spółka opublikuje dokładną kwotę zysku po potwierdzeniu wyników audytem – czytamy w opublikowanym raporcie.

Obecny, 2025 r. jest ostatnim rokiem wydobycia węgla w okręgu ostrawsko-karwińskim. Plan zakłada przygotowanie 2810 m wyrobisk i wydobycie 1145000 t węgla. Eksploatacja zakończy się po wyfedrowaniu ostatnich ścian w pierwszym kwartale 2026 r. Następnie nastąpi techniczna likwidacja kopalni, która potrwa około 3 lat. Spółka – jak napisano w raporcie - pokryje wszelkie koszty związane z zaprzestaniem wydobycia ze środków własnych. Po zakończeniu działalności górniczej będzie prowadziła nadal aktywność biznesową.

- W obliczu złożonej sytuacji rynkowej w Europie, gdzie węgiel staje się coraz mniej popularnym źródłem produkcji energii elektrycznej i ciepła, a stopniowo zastępowany jest gazem lub energią ze źródeł odnawialnych, zysk w wysokości setek milionów koron jest niewątpliwie bardzo dobrym wynikiem – podsumował Roman Sikora, prezes zarządu spółki OKD.

W OKD liczą, że ostatni rok działalności powtórzy ten wynik, a może nawet go poprawi.

- Oczekujemy, że prace przygotowawcze do eksploatacji ostatnich frontów wydobywczych zakończą się w czerwcu, a do końca sierpnia ściany zostaną zazbrojone i wyposażone w maszyny i urządzenia tak, aby w obydwu ruchach kopalni ČSM można było prowadzić wydobycie. Ostatnie ściany zakończymy w styczniu bądź w lutym 2026 r. Następnie rozpoczniemy techniczną likwidację kopalni - potwierdził David Hájek, dyrektor operacyjny OKD.

OKD przeznaczy 4,7 mld koron na likwidację techniczną kopalni i uzgodniony ze strona społeczną program socjalny. Po zakończeniu działalności górniczej chce kontynuować działalność gospodarczą w zakresie produkcji mieszanek węglowych i zielonej energii. Plan biznesowy musi jeszcze zostać zatwierdzony przez jedynego udziałowca, państwowe przedsiębiorstwo PRISKO, a także Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej.

OKD zatrudnia obecnie 3300 pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.