wydobycie

Lista artykułów

Załoga melduje wykonanie ważnego zadania

Górnicy z Zakładu Górniczego Sobieski, należącego do Południowego Koncernu Węglowego, meldują wykonanie ważnego dla dalszego funkcjonowania swojej kopalni zadania. Udało im się poczynić duży krok w kierunku udostępnienia zasobnego w węgiel złoża Dąb. Udostępniono pokład 118. To właśnie tam znajduje się surowiec o poszukiwanych na rynku parametrach jakościowych, takich jak:

1592479129 murcki staszic sciana

Fedrują nową ścianą, w planie mają kolejne

Nie tylko rudzka Halemba odnawia swoje fronty wydobywcze, ale także katowicka kopalnia Staszic-Wujek. Załoga ma powody do satysfakcji. W połowie lipca, mimo trudnych warunków geologiczno-górniczych, udało im się zazbroić i oddać do eksploatacji ścianę 21/510/S w pokładzie 510/ warstwa I-II. Nowy front robót eksploatacyjnych zlokalizowany jest w polu S na poziomie 900 m, z maksymalną

1548178606 china coal e

Nowy rekord wydobycia

Wydobycie węgla w Chinach ponownie umocniło się w czerwcu osiągając najwyższe wartości od początku br. Rozwój górnictwa napędzany jest m.in. silnym popytem sezonowym, kiedy w upalne lato wzrasta zużycie energii elektrycznej do celów chłodniczych. Pomimo ciągłego rozwoju odnawialnych źródeł energii, wydobycie węgla w Chinach stale rośnie, osiągając w zeszłym roku nowy

Uruchomili ścianę z trzymiesięcznym wyprzedzeniem!

Halembscy górnicy ruszają z koleją ścianą w pokładzie 415/1. Jej rozruch planowany był pierwotnie na październik Dzięki zaangażowaniu załogi termin oddania przyspieszono o dwa miesiące! Co istotne, eksploatację ścianą 1 w tym samym pokładzie zakończono ostatniego grudnia 2023 r. Sądząc po wynikach, jakie osiągała tam załoga, nowy front robót może okazać się równie

Dane z kopalń. Gorzej było tylko w pandemii

W maju 2024 roku wydobycie węgla kamiennego w polskich kopalniach wyniosło 3,31 mln t. Jak wskazują przedstawiciele Fundacji Instrat to drugi najgorszy wyniki w historii. Gorzej było jedynie w 2020 roku, kiedy wydobyciem zachwiała pandemia. „Wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego spadły w maju 2024 do drugiego najniższego poziomu w historii. Wydobyto 3,31 mln t (-5 proc. m/m) – mniej

Kolejna śląska kopalnia zapowiada koniec wydobycia

Zakład Górniczy Siltech w Zabrzu był pierwszą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Działalność rozpoczął w 2002 r. Po 22 latach działalności spółka rozważa zakończenie swej działalności. Portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie o tych zamiarach poinformował Jan Chojnacki, prezes zarządu Siltech. Za tą decyzją przemawia przede wszystkim sczerpanie złoża. - Eksploatujemy

1437727237 kwsa na dole 12

Fedrują trzema ścianami, jedna ma spore nachylenie

Załogi z pierwszego frontu robót eksploatacyjnych ruchu Borynia kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie wybierają ścianę C-36 w pokładzie 415/3 o wysokości 2, 6 m, długości 180 m i wybiegu 1000 m. Prócz dużego nachylenia, 35 st., obciążona jest ona licznymi zaburzeniami geologicznymi. Załoga dzielnie stawia czoła trudnościom. - Podobna ściana eksploatowana była pięć lat temu

1719467021 makoszowy

Gaz ucieka z zamkniętych kopalni

Ilość metanu, jaka uwalnia się z zamkniętych w Polsce kopalni węgla, może sięgać nawet 110 mln m sześc. Na tle reszty Europy jesteśmy rekordzistami - pisze czwartkowy Dziennik Gazeta Prawna. Według Global Monitor Tracker Polska jest największym w Europie emitentem metanu, który ucieka z zamkniętych po 2015 roku kopalni węgla. Rocznie uwalnia się z nich 110 mln m sześc. tego gazu,