wydobycie

Lista artykułów

Górnictwo: 82,7 mln ton węgla kamiennego w 2015 r.

Ze strategii polskich producentów węgla kamiennego wynika, że w 2015 r. krajowe wydobycie tego surowca wyniesie 82,7 mln ton - wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki. Oznaczałoby to wzrost wydobycia w stosunku do obecnego poziomu.

1326904423 wagonyi arc

Górnictwo węgla kamiennego traci na konkurencyjności

Tak uważają eksperci firmy doradczej Deloitte. W ich opinii rosnące koszty i niepewność popytu, to największe bolączki światowego górnictwa, na co wskazują w corocznym globalnym raporcie "Tracking the trends 2013". Podobne problemy ma również polskie górnictwo węgla kamiennego (GWK).

Zaslepka

Górnictwo: w 2012 r. zwiększyło się wydobycie węgla kamiennego

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że wydobycie węgla kamiennego w 2012 roku było o ok. 4,8 proc. wyższe niż w 2011 roku.

Inwestycje w „zakładkę"

Bieg rzeczy zwykle jest w górnictwie taki: ściana dochodzi do końca wybiegu – brygady likwidacyjno-zbrojeniowe rabują i przenoszą sprzęt do następnej - węglem zaczyna sypać nowy front. W przypadku zakładów górniczych Południowego Koncernu Węglowego ów środkowy etap trwa w granicach 2-4 miesięcy. I właśnie eliminowaniu tej wyrwy w wydobyciu -

Konferencje: o poprawie efektywności wydobycia

W Wiśle debatowano dziś (28 II) nad zwiększeniem efektywności wydobycia węgla. Głos zabrali eksperci z dziedziny ekonomii i górnictwa. Nie mieli wątpliwości – rezerwy w naszych kopalniach są w tym względzie spore. Tkwią w racjonalnym wykorzystaniu energii i środków produkcji.Konferencję otworzyła prezentacja prof. Bronisława Barchańskiego z krakowskiej AGH,

Cypr i kraje Lewantu mogą wydobywać gaz na dużą skalę

Cypr i kraje Lewantu - Izrael, Syria, Liban - mogą w niedalekiej przyszłości rozpocząć wydobycie gazu na dużą skalę. Podmorskie zasoby w tym regionie są szacowane na setki miliardów metrów sześc. Na przeszkodzie mogą jednak stanąć konflikty polityczne.

Kompania Węglowa: nie ma planów likwidacji kopalń

Kompania Węglowa (KW) zmniejszy w tym roku wydobycie węgla o blisko 3 mln ton wobec roku 2012. Spółka zastrzega jednak, że zmniejszenie wydobycia nie będzie równoznaczne z obniżeniem zdolności produkcyjnych firmy, które pozostaną na obecnym poziomie.

JSW: nowe złoże z dobrym węglem

Po czterech latach od otrzymania przez Jastrzębską Spółkę Węglową koncesji na wydobywanie węgla i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Bzie Dębina 2 - Zachód górnikom udało się udostępnić pierwsze pokłady bardzo dobrego, charakteryzującego się dobrymi własnościami koksotwórczymi węgla. W złożu są 322 miliony ton takiego węgla. Pierwsza