Rosja: Brygadzista-bohater został gwiazdą na ścianie

1366864785 gierojkuzbasa1

fot: ARC

Władymir Iwanowicz jest nie byle jakim górnikiem, fotosy jego umorusanej pyłem twarzy zdobią rozkładówki w magazynach fachowych i prasie korporacyjnej.

fot: ARC

Brygadzista Władymir Iwanowicz Mielnik stał się w Rosji bohaterem lapidarnych informacji prasowych o uruchomieniu nowej ściany wydobywczej w kopalni Kotniskaja w Kuzbasie.

Mielnikowi i jego "wysokoprofesjonalnej brygadzie" kierownictwo kopalni i spółki - Syberyjskiej Kompanii Węglowo-Energetycznej SUEK SA poruczyło obsługę kombajnu SL-500, który w nowej ścianie nr 52-09 rozpocznie eksploatację pokładu z rekordowym nawet jak na Rosję zapasem węgla kamiennego - 7 mln ton. Kompleks będzie pracował na długości 276 m w warstwie węgla grubej na ponad 4 m.

Władymir Iwanowicz jest nie byle jakim górnikiem, fotosy jego umorusanej pyłem twarzy zdobią rozkładówki w magazynach fachowych i prasie korporacyjnej. Za swe zasługi był wielokrotnie odznaczany i szczyci się dumnym mianem Gieroja Kuzbasa (Bohatera Kuzbasu) - informuje rosyjski portal górniczy suek.ru, który przemilcza niestety jedną z ostatnich zasług bohatera, który zaledwie rok temu z ramienia robotników został honorowym członkiem społecznego komitetu poparcia Władymira Władymirowicza Putina w wyborach na prezydenta Federacji Rosyjskiej.

W czasie kampanii wyborczej "kotnicy" (tak nazywa się w rosyjskich mediach przodowników współzawodnictwa pracy z kopalni Kotniskaja - przyp. red.) pobili swój własny rekord i pierwszy milion ton węgla wyszarpali spod ziemi już 12 kwietnia (gdy trzy lata wcześniej "dopiero" 14 maja). W 2010 r. kolektyw Mielnika ustanowił wszechrosyjski rekord wydobywając w ciągu roku 4,7 mln ton węgla. Nowa ściana otworzy sposobność do podniesienia poprzeczki na jeszcze wyższy poziom - entuzjazmują się rosyjskojęzyczne portale, skrupulatnie wymieniając tytuły bohatera: kawaler orderu "Górniczej Chwały", deputowany Kisielewskiej Miejskiej Rady Deputowanych Narodowych, członek partii Jedinaja Rossija.

Portal naukowo-techniczny www.gornoe-delo.ru dorzuca mimochodem, że uroczystość uruchomienia ściany poprzedziły "długotrwałe i złożone roboty przygotowawcze, związane z dużym uwodnieniem pokładu i montażem systemu odprowadzania wód".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.