wydobycie

Lista artykułów

Powrót do fedrowania w węglowych spółkach

Od poniedziałku, 6 lipca, do pracy wróciło 10 kopalń i ruchów należących do Polskiej Grupy Górniczej. Ponad trzytygodniowy przestój był spowodowany pandemią koronawirusa. Epidemia w kopalniach stopniowo wygasa. Decyzję o wstrzymaniu wydobycia 8 czerwca podjął wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przekonywał, że mimo podjęcia szczególnych kroków

Kopalnie PGG wznawiają wydobycie

Od poniedziałku, 6 lipca, do normalnej pracy wracają wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej SA, w których na trzy tygodnie wstrzymano produkcję z powodu pandemii – poinformował portal netTG.pl rzecznik spółki Tomasz Głogowski. Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie.

Sośnica po lockdownie

Kopalnia Sośnica w Gliwicach rozkręca tempo robót. Wydobycie kształtuje się na poziomie ok. 8 tys. t węgla dziennie. Prowadzone jest obecnie na 7 zmianach. Wszystkie ściany zostały równomiernie obłożone z uwagi na zagrożenie pożarem endogenicznym i zaciskanie wyrobisk przyścianowych. Na finiszu jest eksploatacja ściany tb103 w pokładzie 414/2. Okazała się ponadprzeciętnie

Sprzedaż wyższa niż wydobycie węgla

W maju br. polskie kopalnie wydobyły 3,2 mln t węgla kamiennego, a sprzedały ok. 3,5 mln t - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla i sytuację w górnictwie. To historyczny najniższy poziom miesięcznej produkcji i sprzedaży węgla w Polsce. Już produkcja w kwietniu, gdy kopalnie odczuły skutki pandemii koronawirusa, była niższa

Najniższe wydobycie w tym roku

Produkcja węgla kamiennego w maju w Polsce spadła o 39,5 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej i wyniosła 3,19 mln t - podał w środę, 24 czerwca, Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do kwietnia produkcja węgla spadła o 24,8 proc. W okresie styczeń-maj produkcja spadła o 13,4 proc. rdr do 22,7 mln t.  Jak podawał wcześniej GUS, w styczniu produkcja

Straty będą spore, ale zdrowie jest teraz ważniejsze

- Popieram decyzję premiera w kwestii wstrzymania wydobycia w niektórych kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nie potrafię tylko zrozumieć, jakimi kryteriami kierowano się przy doborze tych kopalń – przyznał w rozmowie z dziennikarzem portalu netTG.pl Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Markowski podkreśla

Jest uchwała w sprawie zatrzymania kopalń

Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Aktywów Państwowych, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Sztabu Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na Śląsku, Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o okresowym wstrzymaniu od 9. do 28. czerwca 2020 roku normalnego cyklu wydobycia węgla w dwóch kopalniach: KWK Budryk oraz

W Sośnicy załoga na posterunkach

Pełnymi zdolnościami pracuje kopalnia Sośnica. Dzienne, planowane wydobycie ukształtowało się obecnie na poziomie 8 tys. t węgla. Już w ub. tygodniu, mimo 50 proc. absencji, górnicy byli w stanie nafedrować 7 tys. t surowca. Wydobycie prowadzone jest obecnie na 6 zmianach wydobywczych. - Wszystkie ściany zostały równomiernie obłożone, z uwagi na zagrożenie pożarem endogenicznym i