wug

Lista artykułów

Dobrze, gdy telefon rzadko dzwoni

Pokój jest niewielki. Telewizor, komputer, faks. Na ścianie tablica z ważnymi numerami telefonów. W szafie – akta: wypadki w kopalniach węgla kamiennego, pożary... Dzwoni telefon. – Tak, słucham, dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego...

WUG: zrób zdjęcie górnictwa z zasadami

Do 1 października można nadsyłać zdjęcia na konkurs fotograficzny „Górnictwo z zasadami" ogłoszony przez Wyższy Urząd Górniczy i Fundację Bezpieczne Bezpieczne Górnictwo im. Prof. W. Cybulskiego. Konkurs jest otwarty dla wszystkich miłośników fotografii.

Ograniczanie ryzyka przy likwidacji chodników

Rabowanie chodników przyścianowych i zbędnych wyrobisk korytarzowych należy do najbardziej ryzykownych czynności w sztuce górniczej. Każdy błąd lub odstępstwo od technologii wzmaga zagrożenie dla wykonujących je rabunkarzy.

Konferencja: o górniczych zagrożeniach naturalnych

Od wtorku (11 września) w Kocierzu trwa czterodniowa XIX międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna z cyklu górnicze zagrożenia naturalne. Organizatorami spotkania naukowców, specjalistów nadzoru górniczego oraz przedstawicieli przedsiębiorców są Zakład Tąpań i Mechaniki Górotworu Głównego Instytutu Górnictwa, katowicki Oddział Komisji Górniczej PAN oraz Wyższy Urząd

Metody: każdy sposób dla poprawy BHP jest dobry

Już 135 zgłoszeń o naruszeniu przepisów BHP w zakładach górniczych przekazano do Wyższego Urzędu Górniczego za pośrednictwem tzw. górniczego telefonu zaufania. Zgłoszenia (numer: 32/736 17 49) odbierają dyspozytorzy Wyższego Urzędu Górniczego.

BHP : kto nakłania górników do podejmowania ryzyka?

Piotr Litwa, prezes Wyższego Urząd Górniczego, w związku ze wzrostem ilości wypadków związanych z obsługą maszyn i urządzeń energomechanicznych w zakładach górniczych, w 2011 r. zainicjował przeprowadzenie badań ankietowych załóg - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG. Wykonano je w ośmiu kopalniach.

Coraz więcej ludzkich błędów w górnictwie

Od 1 stycznia do 6 września br. w przemyśle wydobywczym życie straciło 23 osoby, w tym 18 w górnictwie węgla kamiennego. Wyższy Urząd Górniczy sygnalizuje, że zwiększająca się wypadkowość jest spowodowana m.in. nieprzestrzeganiem przepisów, błędami w organizacji pracy, oraz niewłaściwym nadzorem nad robotami górniczymi.Wśród innych przyczyn WUG

1346493350 wypadek kk

Ubezpieczenie życia nie zastąpi

Każdy pracownik w Polsce jest ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chociaż różnie z tym bywa, ale nie w kopalniach. Tu o wypadek łatwo, nawet gdy przestrzega się regulaminów bezpieczeństwa pracy.Naturalne zagrożenia w środowisku wykonywanej pracy są oczywiste. Nie ma co zazdrościć górnikom odszkodowań powypadkowych, bo gdy komuś w pracy