WUG: z innowacją bezpieczniej w górnictwie

fot: Kajetan Berezowski

Do udziału w zaplanowanym na sierpień konkursie "Z innowacją bezpieczniej w górnictwie" zaprosił prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa podczas otwarcia konferencji "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie"

fot: Kajetan Berezowski

Nadzór górniczy zamierza wyróżnić innowacyjne rozwiązania, wprowadzone w polskich zakładach wydobywczych dla poprawy bezpieczeństwa pracy. Latem rusza pierwsza edycja konkursu "Z innowacją bezpieczniej w górnictwie", który ma promować nowinki w tym zakresie.

Do udziału w zaplanowanym na sierpień konkursie zaprosił prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa podczas otwarcia rozpoczętej we wtorek (9 kwietnia) w Jaworzu (Śląskie) dorocznej konferencji "Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie".

Wraz z WUG ogólnopolski konkurs przygotowuje działająca od 16 lat Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego. Chodzi o promowanie opracowanych przez naukowców, racjonalizatorów i wynalazków rozwiązań, które wdrożone w zakładach górniczych przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Według Litwy, krzewienie innowacyjności w przedsiębiorstwach wydobywających kopaliny to także jedno z zadań nadzoru górniczego.

Zgłoszenia projektów konkursowych przyjmowane będą w sierpniu, a zwycięzców poznamy w listopadzie. Jednym z celów konkursu jest wyzwolenie inicjatyw i swoistej rywalizacji w poszukiwaniu i wprowadzaniu nowych pomysłów i rozwiązań w górnictwie - zarówno tym podziemnym, jak i odkrywkowym i otworowym. Chodzi np. o nowatorskie rozwiązania dotyczące wentylacji i klimatyzacji pod ziemią, lokalizacji pracowników w zagrożonych rejonach, beziskrowej telefonii i transmisji, kombajnów chodnikowych czy systemów metanometrii.

WUG od kilku lat stawia na promocję dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa, opisując na swoich stronach internetowych nowatorskie rozwiązania i technologie, wdrażane przez górnicze firmy. Natomiast osoby, które wykazały się odwagą, rozsądkiem i potrafiły prawidłowo zadziałać w obliczu zagrożenia, wyróżniane są tytułami "Dzielny górnik". Co roku nagradzane są też najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa. W ubiegłym roku wyróżniono Monikę Gołąb z Politechniki Wrocławskiej za pracę magisterską "Stres jako czynnik środowiska pracy".

Odbywająca się we wtorek i w środę w Jaworzu dwudniowa konferencja rozpoczęła się dyskusją z udziałem przedstawicieli zarządów firm górniczych, samorządowców oraz nadzoru górniczego. Prezes WUG wskazał, że eksploatacja górnicza, szczególnie ta prowadzona metodą podziemną, może powodować szkody na powierzchni i w budowlach, jednak działanie firm górniczych przynosi gminom również wymierne korzyści.

Rankingi najbogatszych polskich gmin w ostatnich latach otwiera Kleszczów, zawdzięczający zasobność kopalni węgla brunatnego i elektrowni Bełchatów oraz firm zlokalizowanych w kleszczowskiej strefie przemysłowej. Wśród najzamożniejszych gmin są też Polkowice i Grębocice, których kondycja związana jest głównie z wydobyciem miedzi. W pierwszej dziesiątce bogatych gmin jest Mielnik (na szóstym miejscu), gdzie działa kopalnia kredy - Mielnickie Zakłady Kredowe. Na ósmym miejscu są Ornontowice z kopalnią węgla kamiennego Budryk.

Podczas wtorkowej dyskusji wskazywano przykłady współpracy przedsiębiorców górniczych z samorządami. Mówiono o konfliktach wynikających z przeciwstawnych interesów oraz ich rozwiązywaniu przez 17 zespołów porozumiewawczych do spraw oceny i koordynacji eksploatacji górniczej. Takie zespoły, powoływane przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych, są forum współpracy nadzoru górniczego z samorządami i przedsiębiorstwami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.