węgiel

Lista artykułów

Węgiel jak OZE zielony

Najbliższe lata upłyną pod znakiem współpracy wielkoskalowych OZE z energetyką węglową. Wątpliwości na ten temat nie mają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE), którzy podczas EEC 2019 w Katowicach zaprezentowali specjalny raport. Podkreślają oni, że polska i europejska energetyka od lat jest w

Wzrasta zapotrzebowanie energetyki na węgiel

W najbliższych kilku latach w Polsce spodziewana jest "górka" zapotrzebowania na węgiel energetyczny, którego energetyka będzie potrzebować więcej niż wynosi krajowa produkcja. Niedobór będzie uzupełniany importem - poinformował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Podczas środowego, 15 maja, posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa szef resortu

Spalanie węgla to najgorsze z możliwych rozwiązań

O nowych zastosowaniach węgla rozmawiali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prelegenci przekonywali, że samo spalanie węgla, to w dzisiejszych czasach jedno z najgorszych możliwych rozwiązań. W panelu dyskusyjny pt. „Nowe zastosowania węgla” wzięli udział: senator Adam Gawęda, dr Janusz Jureczka z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego

Dlaczego Polska nie ma polityki surowcowej państwa?

- Trudno mówić o tym, że Polska naprawdę ma politykę surowcową państwa. Rekordowy import węgla jest objawem jej braku. Co gorsza obliczono, że jeśli nic się nie zmieni, to w 2030 r. będziemy importować nie 20 mln t, jak teraz, ale 30 mln t, a w 2040 r. 40 mln t węgla z zagranicy - mówiono w środę, 15 maja, podczas panelu o polityce surowcowej na Europejski Kongresie Gospodarczym

Węgiel nie zniknie, przyszłością będzie wodór

Nad udziałem węgla w polskim miksie energetycznym m.in. zastanawiali się dyskutanci panelu o szansach i wyzwaniach stojących przed krajowym przemysłem paliwowo-energetycznym we wtorek, 14 maja, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Czarnego paliwa bronił Józef Węgrecki - wiceprezes ds. operacyjnych PKN Orlen, który ocenił, że świetne możliwości stoją

Na rynku co najmniej 8 milionów ton węgla za dużo

Na skutek "histerii importowej" na polskim rynku jest obecnie co najmniej 8 mln ton węgla energetycznego za dużo w stosunku do zapotrzebowania odbiorców - oszacował we wtorek wiceprezes katowickiego Węglokoksu Tomasz Heryszek. Jego zdaniem wielkość importu węgla w kolejnych latach zmaleje. W ubiegłym roku do Polski sprowadzono z zagranicy rekordową ilość ok. 19,7 mln ton węgla - w

1515737955 nab slaskie mtm gdynia port

W kwietniu ceny węgla w Europie najniższe od trzech lat

Spadki cen na międzynarodowym rynku węgla wystąpiła w kwietniu tego roku - donoszą analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w raporcie z 10 maja. W obszarze Azji-Pacyfiku początek kwietnia przyniósł spadek cen zarówno w australijskim porcie NEWC jak i w południowoafrykańskim RB. W pierwszym tygodniu kwietnia australijski węgiel odnotował największy tygodniowy

Strefa uzdrowiskowa z zakazem palenia w piecach

Gmina Rabka-Zdrój chce wprowadzić zakaz palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej - poinformowały władze Rabki w czwartek, 9 maja, podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Członkowie komisji podczas posiedzenia wyjazdowego w Krościenku nad Dunajcem zapoznali się z pilotażowym programem ochrony powietrza dla uzdrowiska