węgiel

Lista artykułów

Trudny czas dla węgla

Ponad 500 tys. t węgla przybyło na zwałach polskich kopalń węgla kamiennego. O tyle produkcja węgla przewyższyła wielkość jego sprzedaży w marcu. Miesiąc wcześniej było to ponad 700 tys. t, a w styczniu niespełna 1,2 mln t. Sytuację w górnictwie do końca pierwszego kwartału podsumował katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Co ciekawe, w marcu sprzedaż węgla była jak

Węgiel w jednej spółce?

- Odejście od węgla nie jest realne do 2030 r., Ale za 20-25 lat już tak – takie zapewnienie w rozmowie z Bloomberg Green (30 kwietnia) złożył Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, dodając, że mówi to w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i konieczności posiadania rezerwowych mocy wytwórczych, „gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci”. Prezes

Odnawialne źródła energii wyprzedzają węgiel

Z danych amerykańskiej agencji Energy Information Agency (EIA) wynika, że przez wszystkie dni kwietnia w USA odnawialne źródła energii generowały więcej energii elektrycznej niż elektrownie węglowe. Okres, w którym OZE w USA dostarczały więcej energii niż źródła węglowe, rozpoczął się 25 marca i trwał co najmniej 40 dni z rzędu do 3 maja. W ubiegłym roku w kwietniu

Znów przybyło węgla na kopalnianych zwałach

Ponad 500 tys. ton węgla przybyło w marcu br. na zwałach polskich kopalń węgla kamiennego. O tyle marcowa produkcja węgla przewyższyła wielkość jego sprzedaży w tym okresie - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla i sytuację w górnictwie. Z opublikowanych w poniedziałek danych Agencji wynika, że w marcu br. kopalnie

1582185104 dabrowski pge

Węgiel w jednej państwowej spółce?

Przeniesienie aktywów węglowych do jednej państwowej spółki byłoby rozsądne - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski w rozmowie z agencją Bloomberg. - To zdecydowanie ciekawy, rozsądny pomysł i jedna z możliwych opcji. Myślę, że wkrótce rozpoczną się rozmowy o zmianach w tym kierunku. Oczywiście decyzja nie należy do nas - muszą ją podjąć politycy - powiedział prezes PGE.

Potrzeba mniej węgla?

Ograniczenie albo zawieszenie działalności wielu zakładów w związku z pandemią koronawirusa sprawiło, że drastycznie spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. To oznacza, że zmniejszył się również popyt na węgiel. Rzeczywiście tak jest w przypadku węgla energetycznego, ale już nie do końca, jeśli chodzi o węgiel koksowy. Zamrożenie życia i zamknięcie dużej

1565681438 jswscianakopalnia

Wydobycie w górę

Pod koniec minionego tygodnia Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała komunikat giełdowy z wynikami produkcyjnymi w pierwszym kwartale. To jedna z niewielu pozytywnych informacji w ostatnim czasie, który zdominowały hiobowe wieści dotyczące bardzo złej sytuacji nie tylko górnictwa, ale również całej gospodarki w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. Kopalnie

Ciepłownicy zapowiadają podjęcie rozmów z PGG

Ceny węgla na rynkach międzynarodowych spadają. Tymczasem na bazie długoterminowych umów z Polską Grupą Górniczą ceny surowca dla producentów ciepła systemowego rosną. Ciepłownicy zapowiadają chęć renegocjacji warunków dostaw i podkreślają, że w dobie epidemii i wkraczającego do Polski kryzysu ekonomicznego nie chcą fundować klientom dodatkowych podwyżek. Izba Gospodarcza