węgiel

Lista artykułów

Kontrowersyjny projekt wydobycia gazu z pokładów węgla

Australijski stan Nowa Południowa Walia (NSW) stwierdził, że kontrowersyjny projekt Santos Ltd wydobycia gazu pochodzącego z pokładów węgla o wartości 2,5 mld USD, powinien zostać zatwierdzony, ponieważ miałoby to zasadnicze znaczenie dla wyeliminowania spodziewanego niedoboru dostaw tego paliwa od 2024 r. Zalecenie, po trzyletnim przeglądzie, zostało przekazane państwowej

Należy wycofać z obrotu najdrobniejsze miały

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia napisała list do Ministerstwa Klimatu, w którym wyraża zaniepokojenie w związku z doniesieniami o działaniach lobbingowych, mających na celu zablokowanie wejścia w życie rozporządzenia Ministra Klimatu ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Podmioty związane z obrotem węgla lobbują za dalszą sprzedażą najdrobniejszych miałów. Ich

1571739912 zgjaninawiezaszybowapoziom 800

Kluczowy poziom 800

  Grupa Tauron chce ochronić miejsca pracy w trzech zakładach górniczych, w których zatrudnia ponad 6,5 tys. osób. W tym celu sięga po rządową tarczę antykryzysową. Jednak mimo pandemii koronawirusa, poczynione w pierwszych czterech miesiącach br. nakłady na inwestycje, zwłaszcza w spółce Tauron Wydobycie, były spore. Dwie kolejne ściany ruszyły w zakładach górniczych

1590143605 plaza kwb belchatow

Eksploatacja nadal niepewna

Decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych dla koncesji Złoczew została po raz kolejny odroczona. Tym razem do 31 sierpnia. – Przyczyną zwłoki jest skomplikowany charakter sprawy – podkreśla Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi. Wcześniej, w lutym, przesunięto wydanie decyzji na koniec maja. W kwietniu 2019 r. Ministerstwo Środowiska, na wniosek

Polski węgiel tańszy? „W Warszawie nazwano mnie demagogiem”

Czy polski węgiel dla energetyki jest tańszy niż ten importowany z zagranicy? Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Staszica. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bogusław Hutka, szefa górniczej Solidarności. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez dr. Dawida Piekarza z Instytutu Staszica w latach 2010-2019 średnie ceny polskiego węgla dla energetyki były niższe o

Energetyka żegna się z węglem?

Energetyczni giganci przyjęli kurs na Zieloną Energię. Koniec węgla w energetyce jest bliższy niż można się spodziewać. Choć szefowie spółek podkreślają, że nie ma energetyki bez węgla przez co najmniej 20 lat, to jednak w pierwszej kolejności w kryzysie rezygnują z inwestycji węglowych. Już niebawem – do końca czerwca – mamy poznać plan dla górnictwa. Co to oznacza dla

Polski węgiel tańszy? „Ważne, aby policzyć wszystkie koszty”

Czy polski węgiel może być tańszy niż ten importowany z zagranicy? - Tak, tym bardzie,j jeśli policzymiy wszystkie koszty - twierdzi prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez dr. Dawida Piekarza z Instytutu Staszica w latach 2010-2019 średnie ceny polskiego węgla dla energetyki były niższe o około

Polski węgiel jednak tańszy od zagranicznego?

Średnio od 2010 r. do końca 2019 r. ceny polskiego węgla dla energetyki były niższe o około 42 zł za tonę od cen, które producenci prądu musieliby zapłacić za węgiel importowany. Dzięki temu spółki energetyczne zyskały kilka miliardów złotych – jak podaje, na podstawie przeprowadzonej analizy sektora, dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica. Z porównania cen rynkowych węgla