węgiel kamienny

Lista artykułów

Węgiel: energetyka płaciła więcej, a ciepłownictwo mniej

W kwietniu br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 3,2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa spadła o 0,8 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP). Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w piątek wartości, jakie osiągnęły

Górnictwo: mniej węgla w kwietniu

Produkcja węgla kamiennego w kwietniu w Polsce spadła o 0,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i wyniosła 5 286 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.  W porównaniu do marca br. produkcja węgla spadła o 6,3 proc. W okresie styczeń-kwiecień produkcja wyniosła 21 321 tys. ton, o 3,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według danych

PGG i Bogdanka: prognoza stabilnej produkcji i utrzymanie importu

Największy polski producent węgla - Polska Grupa Górnicza (PGG) - prognozuje stabilną produkcję tego surowca rzędu 30 mln t rocznie, kopalnia Bogdanka będzie dostarczać na rynek ok. 9 mln t. Nadal utrzyma się też import węgla, który w ub.r. przekroczył 13,3 mln t. Perspektywy polskiego górnictwa były w środę tematem jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w

EEC 2018: wzrośnie zapotrzebowanie na węgiel

- Za 10 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce będzie o 20 proc. większe od obecnego. Węgiel nadal będzie odgrywał znaczącą role w miksie energetycznym. Wzrośnie też znaczenie energetyki rozproszonej i prosumenckiej – prognozuje minister energii Krzysztof Tchórzewski - Przez kilka kolejnych lat będzie rosło zużycie węgle, ponieważ oddajemy do użytku nowe bloki

Górnictwo: wzrasta wydobycie węgla

W lutym tego roku polskie kopalnie wyprodukowały blisko 5,2 mln t węgla kamiennego, a krajowa sprzedaż tego surowca wyniosła niespełna 5,1 mln t - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu. W lutym ub. roku wydobycie było na zbliżonym poziomie, a wielkość sprzedaży przekraczała 5,4 mln t. Z przedstawionych w czwartek, 5 kwietnia, danych katowickiego oddziału Agencji, który monitoruje

Odra: OT Logistics przewiezie węgiel z Gliwic do Wrocławia

Grupa kapitałowa OT Logistics planuje w tym roku przewieźć Odrą z Gliwic do Wrocławia 250 tys. t węgla. W środę, 4 kwietnia, podpisano umowę na przeładunek surowca w gliwickim porcie rzecznym, którego operatorem jest Śląskie Centrum Logistyki. Barki z węglem pilotażowo wróciły na śląski odcinek Odry w połowie ubiegłego roku, po kilkuletniej przerwie. Zawarta w środę umowa

Paliwa stałe: projekt ustawy już w Komisji Europejskiej

Projekt ustawy o jakości paliw stałych został przesłany do notyfikacji do Komisji Europejskiej. To konieczny wymóg, bo zawiera ona przepisy techniczne. Drugie czytanie projektu w Sejmie może odbyć się najwcześniej 15 czerwca. Przypominamy, że projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej został

Sprzedawcy węgla: jakość surowca jest monitorowana

Jakość węgla oferowanego odbiorcom detalicznym jest monitorowana, a klient ma prawo do pełnej informacji o parametrach kupowanego surowca - wskazuje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, odpierając zarzuty o oferowanie w składach węgla niskiej jakości. "Krajowi producenci węgla we własnym zakresie dokonują badania i oceny jakości węgla przed sprzedażą, a pośrednicy,