Węgiel: energetyka płaciła więcej, a ciepłownictwo mniej

fot: Maciej Dorosiński

Po nowelizacji ustawy tylko zakłady energochłonne, korzystające z węgla opałowego będą musiały zainstalować systemy ochrony środowiska. Zakłady, które nie mają takich systemów i ich nie wprowadzą - nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od akcyzy

fot: Maciej Dorosiński

W kwietniu br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 3,2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa spadła o 0,8 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w piątek wartości, jakie osiągnęły w kwietniu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

"Kwiecień 2018 r. kontynuuje nastroje z poprzedniego miesiąca. Dla węgla przeznaczonego do energetyki to kolejny, ósmy już miesiąc wzrostu cen; dla cen węgla przeznaczonego na rynek ciepłownictwa to drugi z rzędu miesiąc spadków" - podała w piątek.1 czerwca, ARP, publikująca wartości miesięcznych indeksów w portalu Polski Rynek Węgla.

W kwietniu wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 238,22 zł za tonę (wobec 230,75 zł/t w marcu i 228,22 zł/t w lutym), a w przeliczeniu na jeden gigadżul uzyskanej z węgla energii indeks - po raz czwarty od grudnia 2015 roku - osiągnął wartość powyżej 10 zł za gigadżul. W kwietniu było to dokładnie 10,79 zł za gigadżul, wobec 9,64 zł za gigadżul w grudniu 2017 r.

"Od lutego 2018 r. ceny skoczyły równo o 10 zł na tonie węgla. Tak wysoko indeks stał ostatnio w lutym 2014 r. Wskaźnik w dalszym ciągu powiększa również swoją przewagę w porównaniu do wartości z zeszłego roku - ceny w kwietniu 2018 r. są wyższe o prawie 20 proc. niż w tym samym miesiącu rok wcześniej" - podała Agencja.

W segmencie ciepłowniczym wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych spadła w kwietniu, w stosunku do marca, o 0,8 proc., osiągając wartość 294,68 zł za tonę (wobec 297,18 zł za tonę w marcu i 299,16 zł za tonę w lutym). Oznacza to 12,11 zł za gigadżul uzyskanej z węgla energii, wobec 12,23 zł w marcu.

"Oddala się na razie wizja przebicia przez ten wskaźnik bariery 300 zł za tonę; jednak to wciąż rekordowo wysoki poziom, widziany ostatnio dla indeksu pod koniec 2013 r. W porównaniu z kwietniem zeszłego roku obecnie ceny węgla dla ciepłowni są wyższe o ponad 20 proc." - wynika z danych ARP.

Indeksy tworzone wspólnie przez ARP i TGE bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Analiza indeksów w ciągu ostatnich miesięcy wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są najwyższe od kilku lat, wciąż jest to poniżej rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.