węgiel kamienny

Lista artykułów

Katowice 2013: świat od węgla nie ucieknie

Nie było przełomowych prezentacji, ale tezy sygnalizowane w przeszłości, w kontekście wcześniejszej o kilka godzin deklaracji premiera Tuska o renesansie węgla w Polsce, zabrzmiały z nową mocą. Pierwsza część konferencji „Globalny rynek górniczy – wizja przyszłości. Światowe trendy i technologie", zorganizowanej z okazji Międzynarodowych Targów

Katowice 2013: górnictwo musi inwestować

O tym, że polskie górnictwo węgla kamiennego, pomimo trudności finansowych musi inwestować w rozwój bazy zasobowej, przekonywali przedstawiciele zarządów spółek węglowych uczestniczący w drugim panelu dyskusyjnym konferencji „Globalny rynek górniczy – wizja przyszłości. Światowe trendy i technologie", zorganizowanej z okazji

1332422841 lobodzinska strzelec joanna3

Z umiarkowanym optymizmem

Gdybyśmy rok, czy półtora roku temu mieli takie strategiczne porozumienia z energetyką, moglibyśmy znacznie elastyczniej przejść przez zapaści rynkowe – mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.Jak ocenia Pani kondycję Kompanii Węglowej?Patrzę z umiarkowanym optymizmem w przyszły rok. Mamy

Premier o górnictwie

Premier Donald Tusk na otwarciu targów górniczych w Katowicach (10 września) powiedział, że "Polska będzie dalej stawiać na węgiel i inwestować w przemysł wydobywczy węgla". Jest to deklaracja wielce pozytywna. Choć pod wieloma względami budzi ona tak zwane mieszane uczucia.

Górnictwo: Kompania chce zmniejszyć zwały węgla

Do końca tego roku Kompania Węglowa chce zmniejszyć stan zwałów niesprzedanego węgla do ok. 3,6 mln ton, wobec ok. 6 mln ton zapasów, leżących przy kopalniach spółki latem tego roku - poinformowała we wtorek (10 września) prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.Zarząd Kompanii przygotował tzw. program dostosowawczy obejmujący horyzont czasowy 2013-2015,

Energetyka: trzy scenariusze dla Polski do 2050 roku

Opracowana na zlecenie Ministerstwa Gospodarki najnowsza prognoza krajowego zapotrzebowania na surowce energetyczne do 2050 roku zakłada trzy scenariusze. W każdym z nich istotną rolę odgrywa węgiel, którego jednak - bez inwestycji w nowe złoża - może zabraknąć.Główne tezy opracowania, przygotowanego przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Akademii

Katowice 2013: premier zapowiada inwestycje w górnictwie

W Katowicach we wtorek (10 września) uroczyście otwarto Międzynarodowe Targi Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. Górniczą brać i przedstawicieli firm okołogórniczych zaszczycił swą obecnością premier Donald Tusk.

Akcyza: celnicy przeszkolą sprzedawców wyrobów węglowych

20 września w życie wejdą nowe regulacje prawne w podatku akcyzowym od wyrobów węglowych. Dyrektor Izby Celnej w Katowicach, w związku z uproszczeniem przepisów postanowił zorganizować bezpłatne szkolenie dla podmiotów uczestniczących w obrocie tymi wyrobami – poinformowała portal górniczy nettg.pl Grażyna Kmiecik, rzeczniczka katowickiej Izby