węgiel kamienny

Lista artykułów

Energetyka: węgiel gwarantem bezpieczeństwa

Wykorzystanie posiadanych surowców, czyli węgla kamiennego i brunatnego oraz rozwój połączeń międzysystemowych to zdaniem prezes Kompanii Węglowej Joanny Strzelec-Łobodzińskiej rozwiązania, które podniosą bezpieczeństwo energetyczne państw Europy Centralnej. Szefowa KW uczestniczyła w środę, (4 września) w panelu dyskusyjnym "Wewnętrzny rynek energii w UE - szansa dla Europy Centralnej", który odbył się w ramach XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Górnictwo: wyniki półrocza

Chociaż sprzedaż węgla kamiennego w ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2013 r. była o 4,7 proc. wyższa niż rok wcześniej, nie zrekompensowało to tegorocznego spadku cen. Średnia cena zbytu, wobec danych sprzed roku, zmniejszyła się aż o 13,1 proc. Wynik ze sprzedaży węgla wyniósł 63,9 mln zł, czyli o ponad 1,621 mld zł mniej niż w roku 2012. Zmniejszenie wyniku ze

Chiński raport węglowy

Wzrost wydobycia węgla kamiennego w Chinach nieustannie towarzyszył rozwojowi gospodarczemu tego państwa. Rozwój ten w ostatnich trzydziestu kilku latach osiągnął nienotowaną skalę w historii światowej gospodarki. Każdego roku w tym czasie przybywało mniej więcej 200 mln t tego paliwa. Ostatni rok był rekordowy i w przybliżeniu wielkość wydobycia w Państwie Środka

Węgiel: od września znaczne uproszczenia w akcyzie

Za niespełna miesiąc, 20 września, wejdą w życie zmiany upraszczające formalności związane z akcyzą na węgiel. Nie będą już potrzebne dokumenty dostawy węgla w trakcie jego transportu, a końcowi odbiorcy nie będą musieli prowadzić ewidencji obrotu.Akcyza na węgiel i koks do celów opałowych została wprowadzona z początkiem 2012 roku. Zwolniony z niej został m.in.

1377256901 dworzec tarnowskie gory jm

Transport: 80 lat magistrali węglowej

W tym roku mija 80. rocznica oddania do użytku magistrali węglowej łączącej Śląsk z Gdynią. Jej budowa trwała 5 lat, a w szczytowym okresie pracowało na niej aż 9 tys. robotników. 30 lat temu przejeżdżało nią nawet 230 pociągów na dobę. Obecnie magistrala wymaga na wielu odcinkach remontów, aby zlikwidować ograniczenia prędkości pociągów towarowych

1377333345 nowa ruda google maps

Górnictwo: nowa kopalnia na Dolnym Śląsku?

Lokalne czasopismo Noworudzianin w najnowszym wydaniu z dnia 21 sierpnia obszernie informuje o propozycjach otwarcia nowej kopalni węgla kamiennego w Ludwikowicach Kłodzkich koło Nowej Rudy na Dolnym Śląsku. Z propozycją taką wystąpił prezes firmy Coal Holding Sp. z o.o. Derek Lenartowicz. Otrzymał on już koncesję na rozpoznanie tamtejszego złoża. Jeszcze w tym roku zamierza on

1332422841 lobodzinska strzelec joanna3

Wysiłek przynosi efekty

- Działania dotyczące zredukowania wielkości zapasów, ale także zintensyfikowania polityki sprzedażowej prowadzone są w Kompanii Węglowej od czwartego kwartału 2012 r. Teraz nasz wysiłek przynosi pierwsze efekty - zaznacza w rozmowie z Trybuną Górniczą Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.Przed kilkoma dniami Kompania Węglowa zawarła z PGE

Wicepremier: jakość życia zależy od energetyki

- Potrzebujemy utrzymania maksymalnie niskiej ceny energii, jako głównego czynnika konkurencyjności gospodarki - powiedział w piątek (23 sierpnia) wicepremier Janusz Piechociński, otwierając w PAP debatę o opłacalności inwestycji w elektrowniach węglowych.Jak podkreślił, konkurencyjność gospodarki, jakość życia coraz bardziej zależy od energetyki. Zwrócił też