Katowice 2013: premier zapowiada inwestycje w górnictwie

fot: Jarosław Galusek/ARC

-- Chcemy mieć OZE, ale dla nas kluczowe nadal będą węgiel kamienny, brunatny, a w nieodległej przyszłości gaz łupkowy. To przyszłość polskiej energetyki - zaznaczył premier Donald Tusk na otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2013"

fot: Jarosław Galusek/ARC

+19 Zobacz galerię

Galeria
(22 zdjęć)

W Katowicach we wtorek (10 września) uroczyście otwarto Międzynarodowe Targi Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. Górniczą brać i przedstawicieli firm okołogórniczych zaszczycił swą obecnością premier Donald Tusk.

W swym wystąpieniu podkreślił, że Polska będzie dalej stawiać na węgiel i inwestować w przemysł wydobywczy. Odniósł się również do kwestii związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz polityki klimatycznej.

- Szanujemy cele ekologiczne, ale będziemy inwestować w przemysł i wydobycie węgla, jednocześnie ograniczając emisję CO2 przy pomocy nowoczesnych technologii - podkreślił dodając, że odnawialne źródła energii, bardzo potrzebne uzupełnienie dla polskiej energii, będą limitowane na tyle, na ile jest to możliwe w Europie.

- Chcemy mieć OZE, ale dla nas kluczowe nadal będą węgiel kamienny, brunatny, a w nieodległej przyszłości gaz łupkowy. To przyszłość polskiej energetyki - zaznaczył.

Szef rządu zwrócił uwagę, że niepodległość energetyczna jest podstawowym zadaniem każdego rządu i wymaga nie tylko dywersyfikacji źródeł energii, ale także maksymalnego wykorzystania własnych zasobów.

- Do tego potrzebny jest przemysł wydobywczy i produkcja maszyn górniczych - podsumował polski premier.

Uroczystego otwarcia MTGPEiG dokonał prezydent Katowic Piotr Uszok. Następnie szef rządu wraz z towarzyszącymi mu osobami, w tym wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem zwiedzali ekspozycję. Donald Tusk zatrzymał się na dłuższa chwilę przy stoisku Kopeksu, gdzie oglądał głowicę urabiająco-ładującą.

- To hit, jeśli chodzi o technikę górniczą i eksploatację pokładów cienkich. Premier interesował się możliwościami tego urządzenia. Są naprawdę ogromne - potwierdził Józef Wolski, prezes zarządu Kopeksu.

Donald Tusk przez ponad kwadrans zwiedzał ekspozycje polskich firm zaplecza górniczego, następnie uczestniczył w briefingu dla mediów, gdzie raz jeszcze podkreślił ogromne znaczenie węgla dla polskiej gospodarki.

W galerii: Otwarcie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013. 10 września 2013 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.