węgiel kamienny

Lista artykułów

Maszyny: jest żółty i drąży chodniki

O chińskich kombajnach w polskim górnictwie głośno było już ponad rok temu. Dziś już wiadomo, że dwa z nich fedrują w kopalniach KHW - Wesołej i Wieczorku. Czy jednak pomalowane na żółto maszyny rzeczywiście zasługują na miano chińskich? To wcale nie jest do końca przesądzone.Kto jest producentem kombajnu chodnikowego o symbolach EBZ-132-TJ? Dokumentacja o żadnych

Trudny romans węgla z węglarką

Wygląda na to, że hasło „tiry na tory", lansowane przez polskich ekologów i sporą część działaczy samorządowych, trzeba na razie odłożyć na półkę. Wczesnojesienna zapaść na kolejowych szlakach przewozowych powoduje, że coraz większa rzesza polskich przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z pewniejszego w tych warunkach taboru samochodowego.

Kompania: zarząd spotkał się ze stroną społeczną

W czwartek (3 października) w centrali Kompanii Węglowej w Katowicach odbyło się cykliczne spotkanie zarządu ze związkami zawodowymi – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe KW.W czasie spotkania przedstawiono sytuację ekonomiczno – finansową spółki po ośmiu miesiącach tego roku. Ponadto członkowie zarządu Kompanii Węglowej poinformowali

Bogdanka: ponad 2 mln ton węgla w III kwartale

Lubelski Węgiel Bogdanka zanotowała w III kwartale 2013 r. wydobycie w wysokości 2,16 mln ton, czyli o 13,9 proc. wyższe niż w tym samym okresie rok wcześniej – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Łączne wydobycie po trzech kwartałach 2013 r. wyniosło 6,24 mln ton, czyli było wyższe o 2,8 proc. od osiągniętego po trzech kwartałach 2012

Solidarność: apel w sprawie zakazu palenia węglem

Górnicza Solidarność zwróciła się do premiera Donalda Tuska z apelem o wycofanie się z zapowiedzi wprowadzenia zakazu ogrzewania domów węglem kamiennym - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe związku.Związkowcy wysłali pisma w tej sprawie również do szefa resortu gospodarki Janusza Piechocińskiego, do wiceministra gospodarki

Górnictwo: Australijczycy będą sąsiadami Bogdanki?

Prairie Downs Metals, australijska firma inwestująca w projekty poszukiwawczo-wydobywcze, chce wybudować kopalnię węgla na Lubelszczyźnie, w sąsiedztwie kopalni Bogdanka - czytamy w Pulsie Biznesu.Firma ma cztery pozwolenia na poszukiwania na Lubelszczyźnie w miejscowościach Kulik, Syczyn, Kopinia i Cyców. Tamtejsze zasoby węgla kamiennego szacuje się na 1,57 mld ton. Są to

Prawo: samorządy mogą zabronić ogrzewania węglem

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz powiedział w środę (2 października), że samorządy mają prawo do wprowadzania ograniczeń w korzystaniu z węgla ze względów ekologicznych. Podkreślił przy tym, że takim działaniom muszą towarzyszyć programy likwidacji tzw. niskiej emisji.

Węglowe podziemie

Nie chodzi tu o podziemną eksploatację węgla. Rzecz dotyczy podziemia gospodarczego związanego z nielegalnym handlem węglem przeznaczonym do ogrzewania gospodarstw domowych. Jest wielce prawdopodobne, że będzie ono skutkiem aktualnie przygotowywanej ustawy o zakazie ich ogrzewania węglem. Mówi się nawet o zakazie ogrzewania domów mieszkalnych wszelkimi paliwami stałymi.