trybuna górnicza

Lista artykułów

W Górniczej o wydzieleniu aktywów i szczepieniach w zakładach

Powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to przewodni temat nowego numeru Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 22 kwietnia. W NABE mają zostać zgromadzone aktywa węglowe. Nowy podmiot ma gwarantować bezpieczeństwo energetyczne oraz zrównoważoną transformację. W nowym numerze informujemy także o rozmowach w sprawie umowy społecznej dla górnictwa.

W Górniczej o przyszłości polskich kopalń i energetyki

Czeski rząd żąda zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie. Polska Grupa Energetyczna odpowiada stanowczo: „to groźny precedens niosący ze sobą poważne ryzyko dzikiej transformacji energetycznej, będącej przeciwieństwem sprawiedliwej transformacji promowanej przez Komisję Europejską”. Jaka przyszłość czeka wspomniany zakład? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w

W Górniczej o sytuacji w Tauronie i gotowości do szczepień w PGG

Związkowcy z Grupy Tauron oczekują pilnego spotkania z nowym prezesem Pawłem Strączyńskim. O sytuacji spółki i jej wynikach finansowych piszemy w nowym numerze Górniczej, którą do rąk Czytelników oddamy w czwartek, 8 kwietnia. Ponadto na pierwszej stronie poruszamy temat szczepień oraz gotowości Polskiej Grupy Górniczej do przystąpienia do rządowego projektu szczepień w

W czwartek Górnicza na święta

Jest kolejny numer Górniczej! Tym razem wyjątkowy, bo wielkanocny, z życzeniami dla Braci Górniczej przesłanymi nam przez ks. abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego. Na pierwszej stronie Górniczej informujemy o sytuacji na froncie walki z koronawirusem, piszemy również o tarczy dla PGG. O tym, że strony wciąż nie potrafią wypracować porozumienia w dwóch kluczowych sprawach

W Górniczej o oczekiwaniu na umowę i fedrowaniu po sąsiedzku

Tak blisko, tak daleko – tak można w skrócie przedstawić etap, na którym znajdują się rozmowy dotyczące umowy społecznej dla górnictwa. O ich dotychczasowym przebiegu, a także o dalszym planach strony rządowej i związków zawodowych piszemy w nowym numerze Górniczej, który do rąk naszych Czytelników oddamy już w czwartek, 25 marca. W tym wydaniu znajdzie się także dodatek, w

W Górniczej o trudnych rozmowach i dążeniu do porozumienia

W czwartek, 18 marca, odbędzie się kolejne spotkanie zespołu plenarnego, który uzgadnia szczegóły umowy społecznej dla górnictwa. O tym, czego możemy się spodziewać po przebiegu spotkania i dlaczego o porozumienie wcale nie będzie łatwo, piszemy w najbliższym wydaniu Górniczej, które ukaże się właśnie w czwartek. Deklaracja wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia,

W Górniczej o płci pięknej na szychcie i nie tylko

Kobiety w polskim górnictwie to temat przewodni najnowszego wydania Górniczej, którą do rąk naszych Czytelników oddamy w czwartek, 11 marca. Zagadnieniu temu poświęciliśmy dodatek, w którym przedstawiamy m.in. postać Malwiny Smulskiej – panią geolog z kopalni Budryk w Ornontowicach. W nowym numerze relacjonujemy też, jak przebiegają prace nad połączeniem kopalń Staszic i

W Górniczej nie tylko o przyszłości bez węgla

Czesi rozpoczęli w ubiegłym tygodniu finalizację procesu zamykania kopalni węgla kamiennego należących do spółki OKD. To decyzja rządu, która zapadła jeszcze w ub.r. Jako pierwsza, 23 lutego, zakończyła wydobycie kopalnia Darkov, cztery dni później ČSA. Pożegnanie z górnictwem naszych południowych sąsiadów, to jeden z głównych tematów najnowszego wydania Górniczej, która