W Górniczej o Barbórce w cieniu pandemii

fot: ARC

Zapraszamy do lektury barbórkowego wydania Trybuny Górniczej

fot: ARC

Ponownie obchody Barbórki odbywają się w cieniu pandemii. Nie zmienia to jednak faktu, że 4 grudnia jest świętowany przez górniczy stan. Na pewno, podobnie jak przed rokiem, mniej hucznie – bez akademii i karczm piwnych. Istotne są jednak symbole, jak choćby mundur i czako z pióropuszem, które jako jedne z pierwszych rzeczy kojarzą się ze świętem górniczego stanu. O tym oraz o przygotowaniach do Biegu 9 Górników, rozmowach w Brukseli, które zdecydują o przyszłości branży i regionu, nowym podatku węglowym – przeczytasz w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej. W niej także życzenia dla górników od prezydenta RP Andrzeja Dudy, abp. Wiktora Skworca, biznesu i samorządów.

- Barbórkowe wydarzenia w tym roku są ograniczone do minimum z racji pandemii. Z tego też tytułu mają wymiar symboliczny, a zarazem szczególny. Takie ograniczone barbórkowe świętowanie mają za sobą już przedstawiciele nadzoru górniczego oraz pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa - pisze red. Maciej Dorosiński, który przygotował dla Czytelników Górniczej relację z tych spotkań.

Wyższy Urząd Górniczy w tym roku w ramach obchodów Dnia Górnika zorganizował mszę w intencji pracowników nadzoru górniczego i ich rodzin. Wcześniej kierownictwo WUG z powodu sytuacji epidemicznej podjęło decyzję o odwołaniu uroczystej akademii. Z kolei Główny Instytut Górnictwa swoją uroczystość barbórkową zorganizował w poniedziałek, 29 listopada. W przypadku GIG jest ona zawsze szczególna, bo połączona z promocjami doktorskimi. W tym roku po raz pierwszy w historii Instytutu ceremonia odbyła się w formule hybrydowej, co było podyktowane względami reżimu sanitarnego.

- Czy szansą dla polskiej gospodarki i gospodarki UE jest mechanizm CBAM, czy też głęboka reforma systemu ETS? - zastanawia się red. Jacek Madeja w relacji z konferencji Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski, która odbyła się w Katowicach, 29 listopada, w ramach IV Konferencji Śląski Ład.

W Górniczej piszemy także o tym, że pandemia koronawirusa nie tylko mocno namieszała w planach wpisania obchodów Barbórki, czyli górniczego święta, na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, ale też spowodowała, że do międzynarodowego wniosku dołączą kolejne kraje. Istnieje szansa, że w Barbórkę 2023 r. górnicza tradycja będzie już na światowej liście!

– Prace nad wnioskiem rozpoczęliśmy z dwoma grupami z Austrii (z Karyntii i Styrii), następnie dołączyła do nas niemiecka grupa z Saksonii. Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy górnicy z Belgii i Luksemburga także wyrazili chęć podjęcia wspólnych działań. Dodatkowo swój wniosek piszą górnicy z Dolnego Śląska – wylicza dr Beata Piecha-van Schagen, kierownik projektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.

Z kolei red. Kajetan Berezowski pisze, o tym że w bieżącym roku górnicy z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit wydobędą 3 mln t węgla i wydrążą 9 km wyrobisk.

- Tegoroczną Barbórkę górnicy z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach powitają prowadząc eksploatację trzema ścianami. W przyszłym roku zakład utrzyma dotychczasowy model funkcjonowania. Wydobycie jest obecnie prowadzone ścianami 920 i 923 w pokładzie 209 oraz ścianą 501 w pokładzie 215. Wybiegi dwóch pierwszych są spore, sięgają odpowiednio 1050 m i 1600 m. Wybieg trzeciej ściany to około 600 m – czytamy w artykule pt. Trzy ściany na Barbórkę.

Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami na temat KGHM Polska Miedź, która po trzech kwartałach przyniosła solidny zysk. Miedziowy gigant w tym roku obchodzi swoje 60-lecie.

- Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok, a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi – mówił podczas majowych obchodów Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Na koniec o niezwykłym spotkaniu w artykule pt. Futbolowa Barbórka: - Autografy, spotkania, rozmowy, wspólne fotografie i wiele pozytywnych emocji. Piłkarze Górnika Zabrze odwiedzili w ubiegłym tygodniu swych fanów w cechowni kopalni Sośnica w Gliwicach. W drogę powrotną do klubu zabrali wspaniały, stukilowy prezent w postaci herbu drużyny wykutego w bryle węgla. Najwierniejsi kibice cierpliwie wypatrywali autobusu wiozącego trójkolorowych, aż wreszcie przyjechali. Przemysław Wiśniewski, Jesus Jimenez, Erik Janża, Krzysztof Kubica, Rafał Janicki, Łukasz Podolski oraz trener Jan Urban.

Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.