solidarność

Lista artykułów

Internowano tam działaczy opozycji ze Śląska i Zagłębia

W piątek, 13 grudnia, w Zabrzu Zaborzu odbędą się regionalne uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Wezmą w nich udział represjonowani w stanie wojennym działacze Solidarności, w tym internowani w obozie w Zabrzu oraz reprezentanci władz śląsko-dąbrowskiej "S", a także przedstawiciele władz samorządowych Zabrza. W samo południe w kościele pw.

Trzeba się modlić, by dopracować do emerytury

W najnowszym numerze Trybuny Górniczej zapraszamy do lektury rozmowy z Dominikiem Kolorzem, szefem śląsko-dąbrowskiej Solidarności pt. „W styczniu powiem, kiedy skończy się górnictwo”. Pytania przewodniczącemu zadaje Anna Zych, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego. - „Związkowanie” to już nie to, co 20-25 lat temu - palenie opon i używanie argumentów siły. Musimy posługiwać

Początek końca hutnictwa w Polsce?

Trudna sytuacja w krajowym sektorze stalowym wymaga pilnej interwencji - ocenia śląsko-dąbrowska Solidarność. Zdaniem związkowców wygaszenie wielkiego pieca w Krakowie może być początkiem końca hutnictwa w Polsce, jeśli UE zdecyduje o neutralności klimatycznej do 2050 r. W stanowisku przyjętym przez zarząd regionu śląsko-dąbrowskiej "S" związkowcy uznali, że sektor stalowy w

Ludzie wybrali mnie, żebym pilnował ich interesów

Negocjacje płacowe w Polskiej Grupie Górniczej (środa, 20 listopada) zakończyły się fiaskiem. Związkowcy m.in. żądali 12 proc. podwyżki płac. Zarząd spółki wyliczył, że spełnienie postulatów strony społecznej oznaczałoby wzrost kosztów stałych PGG o ok. 610 mln zł w skali roku. - Weszliśmy w spór zbiorowy. Zarząd PGG nie przedstawił propozycji, które zbliżyłyby nas

Solidarność nie odpuści podwyżek

- Jeśli chodzi o włączenie dopłat do dniówek do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja, to możemy osiągnąć kompromis. Jeśli chodzi o podwyżki płac, to oczekujemy 12 proc. i będziemy czekać na odpowiedź zarządu – mówi przed środowymi, 20 listopada, rozmowami płacowymi w Polskiej Grupie Górniczej szef górniczej Solidarności

1553792511 boguslaw hutek solidarnoscgornicza org pl

Dla górniczej Solidarności jest to nie do zaakceptowania

Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, krytycznie wypowiada się o likwidacji resortu energii. Wskazuje, że nowa sytuacja może rodzić dla rządu bardzo duże problemy. - Dla nas to jest nie do zaakceptowania. Do tej pory Ministerstwo Energii godziło jakoś połączenie górnictwa i energetyki. Dzięki temu był konstytucyjny minister, który koordynował te relacje i rozwiązywał

O sprawiedliwej transformacji słyszymy już od lat

Termin sprawiedliwej transformacji energetycznej w przeciągu ostatnich miesięcy często pojawia się na różnych konferencjach i w mediach. Co się jednak za nim kryje? Okazuje się, że jednoznaczniej odpowiedzi nie ma. Na zagrożenia związane z tą przemianą zwraca uwagę lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek. - O sprawiedliwej transformacji słyszymy już od 25 lat, czyli od

Nowy układ zbiorowy w spółce produkującej górnicze maszyny

Jak poinformowali przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, zakończyły się negocjacje zapisów nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w rybnickiej Ryfamie należącej do grupy Famur. Zakład, który zajmuje się produkcją maszyn górniczych, zatrudnia ponad 200 osób. W czwartek, 19 września, dokument został podpisany przez pracodawcę i działające w firmie organizacje