Śląsko-dąbrowska Solidarność o programie Czyste Powietrze

fot: Maciej Dorosiński

- Otwarty przetarg pozwoli na dogłębną weryfikację wszystkich potencjalnych inwestorów, a następnie sprzedaż kopalni w całkowicie transparentny sposób - powiedział Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności

fot: Maciej Dorosiński

Wprowadzenie pilotażowego programu 12 tys. zł dotacji do wymiany źródła ciepła bez progów dochodowych oraz rozwój ciepła sieciowego - to główne propozycje modyfikacji rządowego programu "Czyste Powietrze", przygotowane przez śląsko-dąbrowską Solidarność.

W środę, 26 lutego, związkowcy z tej największej w kraju regionalnej struktury Solidarności opublikowali swoje stanowisko w tej sprawie, przesłane dzień wcześniej do ministra klimatu Michała Kurtyki oraz prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego. W ocenie związku, by rządowy program zwalczania smogu był skuteczny, wymaga modyfikacji.

- W województwie śląskim w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono do tej pory zaledwie 14 tys. wniosków. Trzeba uczciwie powiedzieć, że program nie działa i - jeśli chcemy naprawdę pozbyć się smogu i niskiej emisji - wymaga gruntownych zmian - skomentował w środę szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Jedną z proponowanych przez związkowców zmian miałoby być wprowadzenie pilotażowego programu dotacji do wymiany źródła ciepła w wysokości 12 tys. zł, bez progów dochodowych. Pilotaż - jak postuluje Solidarność - mógłby zostać uruchomiony w tych gminach woj. śląskiego, które według danych Światowej Organizacji Zdrowia w największym stopniu borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza.

Ponadto, w ocenie śląsko-dąbrowskiej "S", rządowy program powinien być rozszerzony o instrumenty umożliwiające rozwój ciepła sieciowego oraz wsparcie dla przyłączania domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych.

"Ciepło systemowe oraz kogeneracja energii elektrycznej i cieplnej to jedne z najbardziej optymalnych metod walki z niską emisją" - napisali w stanowisku członkowie prezydium zarządu regionalnej Solidarności, wskazując, że z uwagi na rozbudowaną infrastrukturę i dużą gęstość zaludnienia, właśnie woj. śląskie jest dobrym miejscem lokowania inwestycji w tym zakresie.

Promocja ciepła sieciowego w ramach programu "Czyste Powietrze" powinna - zdaniem śląsko-dąbrowskiej "S" - polegać na zwiększeniu tzw. kosztów kwalifikowanych wynikających z przyłączenia domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych. Drugim elementem miałyby być bezpośrednie dopłaty do rachunków za energię cieplną z sieci dla najuboższych.

W stanowisku wskazano również, że działania o charakterze długoterminowym powinny zostać uzupełnione o instrumenty przejściowe, pozwalające zniwelować zjawisko smogu doraźnie, w czasie jednego sezonu grzewczego, przy stosunkowo niewielkich nakładach.

Pierwszym takim instrumentem miałyby być dopłaty dla gospodarstw domowych do zakupu tzw. błękitnego węgla. To nazwa bezdymnego paliwa opracowanego w ramach projektu badawczego przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu we współpracy z firmą Polchar. Paliwo to jest wytwarzane ze zwykłego węgla energetycznego poprzez jego obróbkę termiczną. Specjaliści wyliczyli, że spalanie takiego paliwa nawet w przestarzałych piecach pozwala 10-krotnie zmniejszyć emisję pyłów oraz 20-krotnie zredukować emisję benzo(a)pirenów.

Drugim rozwiązaniem przejściowym, postulowanym przez związkowców, jest uruchomienie systemu finansowego wsparcia do zakupu elektrofiltrów kominowych przystosowanych do użytkowania w instalacjach grzewczych starszego typu. Projekt elektrofiltru kominowego przystosowanego do montowania w instalacjach grzewczych starszego typu opracowała wspólnie z Politechniką Śląską katowicka Grupa CZH. Jego montaż pozwala czterokrotnie ograniczyć emisję pyłów odpowiedzialnych za niską emisję. Koszt instalacji elektrofiltru wynosi ok. 2-3 tys. zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.