solidarność

Lista artykułów

Konieczne przyspieszenie odkupienia 1,5 mln t węgla od Węglokoksu

Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność pisze do premiera Donalda Tuska oraz Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu i Borysa Budki, ministra aktywów państwowych, w sprawie sytuacji w spółkach węglowych: Węglokoksie, ale też Polskiej Grupie Górniczej i Tauronie Wydobycie, związanej z nadmiernymi ilościami importowanego

1687946307 sciana bzie jsw d lach

W kopalni nie ma węgla? Wg związków to kwestia złego podejścia

Według władz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ruch Bzie, który miał być samodzielną kopalnią, boryka się z poważnymi problemami z powodu złego rozpoznania złoża. Odmienne zdanie mają na ten temat przedstawiciele związków zawodowych. - Dopóki nie zmieni się podejście JSW do budowy kopalni, do zmian w organizacji i sposobie realizacji koncepcji jej budowy, ona tak naprawdę

1535005207 rafineria trzebinia wikipedia pawel pawlowski ccby sa30

Obciążenie jednej spółki to skrajnie nieodpowiedzialna sytuacja

Związkowcy z Grupy Orlen uznali za skrajnie nieodpowiedzialną sytuację, w której bez przeprowadzenia analiz i kalkulacji, poselski projekt ustawy o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła przewiduje pokrycie kosztów zamrożenia cen wyłącznie przez jedną spółkę - Orlen. W tej sprawie 19 organizacji związkowych działających w Grupie Orlen wystosowało list

Kopalnie na skraju upadłości. Powodem brak odbiorów węgla

- Największym ryzykiem dla Tauron Wydobycie jest utrata płynności finansowej - tym bardziej, że jesteśmy jednoosobową spółką Skarbu Państwa, a subwencji wynikających z umowy społecznej regulującej zasady transformacji górnictwa jak nie było, tak nie ma - argumentuje Waldemar Sopata, wiceprzewodniczący „Solidarności” Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ Tauron

Dominik Kolorz: Pycha kroczy przed upadkiem

Rozmowa z DOMINIKIEM KOLORZEM, przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności Czy Prawo i Sprawiedliwość oszukało polskich górników? Mocne pytanie! Nie używałbym tak mocnych słów, ale niewątpliwie przez okres ostatnich dwóch-trzech lat PiS grało nie fair z górnikami, ponieważ nie dotrzymało zobowiązań, które wynikały z najważniejszego dokumentu dla polskiego górnictwa

Podwyżki płac w Kolejach Śląskich

Wynagrodzenia zasadnicze pracowników Kolei Śląskich wzrosną w 2024 roku co najmniej o 1000 zł brutto – to jeden z najważniejszych zapisów porozumienia płacowego podpisanego w spółce 27 listopada. „Solidarność” i pozostałe organizacje związkowe działające w firmie uzgodniły z pracodawcą, że podwyżka wejdzie w życie w dwóch transzach - poinformowali w komunikacie

Luka w przychodach PGG może przekroczyć 5 miliardów złotych

- Luka w przychodach Polskiej Grupy Górniczej może przekroczyć 5 mld zł; zgodnie z umową społeczną dla górnictwa firma będzie potrzebować pomocy publicznej, której dotąd nie przewidziano w budżecie państwa na 2024 r. - powiedział we wtorek w Radiu eM szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Polska Grupa Górnicza dotąd nie skomentowała tych doniesień. W

1698655849 konfa jsw

Rozmawiali o przemianach górniczego etosu

W czwartek, 26 października, w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Wokół górniczej tożsamości”. Organizatorami konferencji byli: Jastrzębska Spółka Węglową, JSW Szkolenie i Górnictwo, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski. Jak poinformowali przedstawiciele JSW, konferencja składała się z czterech paneli