Wzrost wynagrodzeń w Brembo

fot: Krystian Krawczyk

Tarcza antyputinowska przewiduje m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim

fot: Krystian Krawczyk

Gwarantowana podwyżka stawek godzinowych w spółce Brembo w Dąbrowie Górniczej wyniesie w 2024 roku w sumie 3,3 zł brutto. Podwyższone zostaną także inne składniki wchodzące w skład wynagrodzenia, wśród nich dodatek frekwencyjny i dodatek za pracę w porze nocnej - poinformowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Porozumienie płacowe z pracodawcą na 2024 rok zostało zawarte pod koniec stycznia. Zgodnie z zapisami tego dokumentu podwyżka godzinowych stawek zasadniczych nastąpi w dwóch etapach. Od 1 stycznia o 2,60 zł brutto, zaś od lipca o 70 gr brutto. Ponadto pracownicy otrzymają dodatkową podwyżkę stawek godzinowych wynikającą z oceny regulaminowej, która wyniesie średnio 60 groszy. W sumie tym roku miesięczne wynagrodzenia wraz z pochodnymi wzrosną średnio o ok. 13 proc.

– Podobnie jak zdecydowana większość załogi jesteśmy zadowoleni z efektów negocjacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przeprowadziliśmy jeszcze konsultacje z pracownikami. Najczęściej padała taka opinia, że to dobre porozumienie i trzeba je jak najszybciej podpisać. Wielu powtarzało, że są to największe podwyżki, jakie kiedykolwiek otrzymali – mówi Przemysław Koper, przewodniczący „Solidarności” w dąbrowskim Brembo.

Wyższe wynagrodzenia za luty wraz z wyrównaniem za styczeń wpłyną na konta pracowników na początku marca. Wypłaty uwzględniające lipcową podwyżkę stawek trafią do załogi w sierpniu.

Przedmiotem negocjacji związkowców z pracodawcą była także wysokość odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. – Zwiększenie wysokości świadczeń socjalnych, obok podwyżek wynagrodzeń, było naszym priorytetem. I to się udało. W tym roku odpis na fundusz socjalny wzrośnie o 300 zł na osobę, a w przyszłym roku i w kolejnych latach będzie podwyższany o 200 zł – dodaje przewodniczący. Podczas rozmów uzgodniono również, że w listopadzie rozpoczną się negocjacje dotyczące wysokości podwyżek w 2025 roku.

Brembo to włoski koncern produkujący systemy hamulcowe do samochodów i motocykli. W Dąbrowie Górniczej zatrudnia ok. 1600 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.