restrukturyzacja

Lista artykułów

Węgiel się kończy, problemy pozostają

Prezentacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego towarzyszyła debata, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów, Ministerstwa Przemysłu czy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wszyscy mówili jednym głosem: bez odpowiedniego wsparcia, przede wszystkim finansowego, trudno będzie zmierzyć się z gospodarczymi skutkami transformacji energetycznej. Ekonomiści na

Pietraszek: Pilna potrzeba nowelizacji ustawy górniczej

- Kropką nad „i” dla nas powinna być nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, bo pozwoli przełożyć na czyny ustalenia wynikające z umowy społecznej - powiedział 11 marca na antenie Radia Piekary Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego. Przypomniał, że oprócz ruchu Bielszowice kopalni Ruda pilnego rozwiązania oczekuje sprawa kopalni Bobrek w Bytomiu

Potrzeba więcej czasu na przygotowanie planu restrukturyzacji

Zarząd PKP Cargo poinformował w środę, że dostał informację od zarządcy masy sanacyjnej, z której wynika, że potrzeba więcej czasu na przygotowanie planu restrukturyzacji PKP Cargo. Wcześniej spółka informowała, że plan ten miał zostać złożony w ostatnich dniach lutego. - 26 lutego br. zarządca masy sanacyjnej PKP Cargo Izabela Skonieczna-Powałka przekazała informację o

Większe kompetencje do aktywizacji terenów poprzemysłowych dla SSE?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest otwarte na dalsze prace, by strefy ekonomiczne dostały dodatkowe kompetencje, które pozwolą im wziąć aktywny udział w aktywizacji terenów poprzemysłowych - zadeklarował wicedyrektor departamentu rozwoju MRiT Artur Kluczny. We wtorek sejmowa podkomisja stała ds. sprawiedliwej transformacji obradowała nad zarządzaniem i zagospodarowaniem majątku

Pogórnicze tereny łapią drugi oddech

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu podsumowała 2024 r. i ujawniła, jakie ma plany na przyszłość. Najważniejsze to sprzedaż pogórniczych nieruchomości oraz współpraca z samorządami, którym spółka przekazuje w formie darowizny atrakcyjne tereny. SRK kończy 2024 r. bezpłatnym przekazaniem gminom górniczym 50 ha. To zastrzyk inwestycyjny wart prawie 45 mln zł. Założenia

Węgiel będzie jeszcze potrzebny, nie tylko tu na Śląsku

Zapytaliśmy ważne osoby życia publicznego na Śląsku jak ich zdaniem powinna przebiegać transformacja energetyczna i jak widzą ten region bez węgla. Oto co nam odpowiedzieli:  Josef Bělica, hetman morawsko-śląski: - Sam jestem związany z górnictwem. Ukończyłem Wyższą Szkołę Górniczą w Ostrawie i przez pięć lat pracowałem w kopalni. Z górnictwem będziemy musieli się

Będzie nam trudno rozstać się z górnictwem

Zapytaliśmy ważne osoby życia publicznego na Śląsku, jak ich zdaniem powinna przebiegać transformacja energetyczna i jak widzą ten region bez węgla. Oto co nam odpowiedzieli: bp Martin David, zwierzchnik Diecezji Opawsko-Ostrawskiej - Będzie trudno rozstać się z górnictwem. Sądzę jednak, że ten region ma duży potencjał techniczny, aby nadal funkcjonować w dziedzinie przemysłu.

Górnictwo będzie się musiało sprawiedliwie rozliczyć z regionem

Zapytaliśmy ważne osoby życia publicznego na Śląsku jak ich zdaniem powinna przebiegać transformacja energetyczna i jak widzą ten region bez węgla. Oto co nam odpowiedzieli: Roman Sikora, prezes zarządu spółki OKD: - Górnictwo będzie się musiało sprawiedliwie rozliczyć z regionem. Nie chcemy pozostawić po sobie księżycowego krajobrazu z hałdami w tle. Mobilizują nas do tego