Prezes JSW: Bez konkretnych działań spółka będzie miała problemy. Nie przyszło nam świętować

fot: Maciej Dorosiński

trzecim kwartale tego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprodukowały w sumie 3,42 mln ton węgla

fot: Maciej Dorosiński

Jastrzębska Spółka Węglowa zorganizowała w środę 26 listopada konferencję wynikową. Zarząd spółki poinformował o obecnej sytuacji JSW, planach naprawczych i głębokiej restrukturyzacji.

Przypomnijmy. Po trzech kwartałach 2025 r. Grupa JSW osiągnęła 7 mld zł przychodów ze sprzedaży, a wynik EBITDA bez zdarzeń jednorazowych był ujemny i wyniósł prawie 1,4 mld zł. Strata netto GK JSW narastająco wyniosła 2,9 mld zł.

Co jest przyczyną takich wyników JSW? Spółka podkreśla, że nadal zmaga się z presją niskich cen węgla koksowego i koksu oraz pogarszającą się sytuacją europejskiego hutnictwa, co przekłada się na narastające straty finansowe.

- Sytuacja rynkowa nie jest dla nas korzystna. Dekoniunktura na rynku stali, a co za tym idzie na rynku naszych produktów, nie sprzyja osiąganiu przez nas zamierzonych wyników – podkreślał na konferencji wynikowej Bogusław Oleksy, p.o. prezesa zarządu JSW. - Kończą się nam środki na Funduszu Inwestycji Zamkniętych, właściwie jesteśmy na etapie końcowych płatności z tego funduszu, co stanowi mocną przesłankę do tego, co rozpoczęliśmy dwa miesiące temu, czyli do procesu restrukturyzacji spółki. Bez konkretnych, zdecydowanych działań spółka w najbliższym okresie będzie miała problemy płynnościowe - dodał.

Prezes Oleksy nawiązał także do zbliżającej się Barbórki. - Nie przyszło nam świętować, jak to zazwyczaj bywało, bo sytuacja spółki jest trudna. Pomimo tych trudności chciałbym podziękować pracownikom, za osiągnięcia, które miały miejsce. Mam nadzieję, że rok zakończymy na poziomie, który zakładaliśmy - podkreślił.

Skąd spółka będzie brała środki na działalność w 2026 roku? - W miesiącu grudniu jeszcze wykorzystamy środki z FIZ. Pracujemy nad uruchomieniem innych źródeł, mamy wsparcie ze strony właściciela. Oczekuję, że to wsparcie się zmaterializuje i nie będziemy mieć problemów z płynnością - wyjaśnił p.o. prezesa zarządu Bogusław Oleksy.

Konferencję wynikową prezes Bogusław Oleksy zakończył stwierdzeniem: Jesteśmy w trudnej sytuacji, ale mam nadzieję, że wszyscy widzą, ze staramy się wykorzystać wszystkie możliwości, by spółka działała prawidłowo, dawała pewne miejsca pracy dla naszych pracowników. To jest nasz cel.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.