kopalnie

Lista artykułów

Byłe kopalnie mają potencjał

W rozmowie z portalem netTG.pl dr hab. inż. DARIUSZ PROSTAŃSKI, prof. ITG KOMAG, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, opowie o potencjale byłych kopalń i pomyśle ich zagospodarowania jako Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Wyjaśni również szczegóły projektu jego budowy.  - KOMAG jest pomysłodawcą utworzenia Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Jakie znaczenie

Dla Śląska dekarbonizacja będzie największym wyzwaniem

Do końca tej dekady od 14 do 36 tys. górników będzie potrzebować wsparcia na rynku pracy: przebranżowienia, relokacji do innych kopalni albo wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jednocześnie do tego czasu na Śląsku istnieje możliwość stworzenia nawet 75–85 tys. nowych miejsc pracy, a największe szanse na zastąpienie górniczych etatów mają budownictwo, przetwórstwo

W kopalniach czwartej fali na razie nie widać

W przededniu nadchodzącej czwartej fali pandemii sytuacja epidemiczna w kopalniach jest spokojna. W zakładach dwóch największych spółek węglowych – PGG oraz JSW – od tygodni nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem. W skali całego kraju powoli obserwujemy znów trend wzrostowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia koronawirusem. Mało tego – eksperci i lekarze alarmują, że już

Autonomiczna kopalnia to wydajność i bezpieczeństwo

Amerykańskie czasopismo górnicze Mining Global Magazin dostępne w wersji cyfrowej podaje informacje o najnowszych technologiach górniczych na świecie. Jednym z wiodących tematów poruszanych na jego stronach jest bezpieczeństwo pracy. Ostatnie jego wydanie (23.07.2021 r.) prezentuje możliwości powszechnego zastosowania autonomicznych maszyn górniczych (Safe AI  Prepares for Shift to

Przez kopalnię nie dostaną pieniędzy? „Wszystko na to wskazuje”

We wtorek, 20 lipca, odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji ds. Sprawiedliwej Transformacji w sprawie wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jak przekazał wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer, wszystko wskazuje na to, że w związku z planami budowy nowej kopalni w Mysłowicach, pieniądzy z FST nie otrzymają gminy z podregionu katowickiego. W posiedzeniu

Przemysł dla Polski

5 lipca minęła 100. rocznica zakończenia III powstania śląskiego, które było ostatnim etapem polsko-niemieckiego konfliktu o Górny Śląsk. W efekcie większa część zlokalizowanych tutaj zakładów przemysłowych, z kopalniami węgla kamiennego na czele, znalazła się po polskiej stronie. Ostatnie ze śląskich powstań rozpoczęło się po niekorzystnych dla Polski wynikach

Gmina dostała tereny po kopalni

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała w środę, 14 lipca, umowę darowizny na mocy, której przekazała gminie Rydułtowy nieruchomości wokół byłego szybu Leon III wraz z budynkiem warsztatu. Głównie są to tereny tzw. komunikacyjne. Jak poinformowały służby prasowe SRK, darowizny dokonano na podstawie art. 23.1 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Łączna

Za Olzą są pełni obaw

Przygotowani do całkowitego odejścia od węgla nie jesteśmy – ani Polska, ani też Czechy. Trzeba sprawę postawić jasno, a skoro przyszło nam likwidować kopalnie, to warto wspólnie kontynuować proces restrukturyzacji przemysłu po obydwu stronach granicy – podkreślili 1 lipca w Ostrawie uczestnicy 27. polsko-czeskiego spotkania przedsiębiorców, któremu patronowali premierzy