kopalnie

Lista artykułów

Kopalnia w cieniu słupów granicznych

  Tegoroczne czeskie roszczenia finansowe wobec Polski, mające zrekompensować negatywny wpływ działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów, zwróciły uwagę opinii publicznej na problemy kopalń fedrujących na pograniczu. Nie są one jednak ani pierwszym, ani jedynym kryzysem związanym z działalnością zakładu górniczego w bezpośredniej bliskości granicy. W przeszłości

Diamenty ciągle pożądane

Produkcja diamentów na świecie wzrośnie w tym roku o 1,4 proc. Tak uważają eksperci GlobalData – czołowej firmy zajmującej się analizą danych i konsultingiem. Oznacza to, że w tym roku wydobycie wyniesie 112,99 mln karatów (ct). Rok wcześniej było to 111,4 mln ct. Był to wynik naznaczony pandemią koronawirusa. Był on o ponad 19 proc. gorszy w porównaniu z rokiem 2019.

Rezygnacja z węgla możliwa, ale potrzebna będzie duża determinacja

Jednym z najważniejszych dotychczasowych ustaleń szczytu klimatycznego COP26 jest deklaracja ponad 40 państw dotycząca odejścia od węgla. Wśród nich znalazła się Polska. - Lata 40., jako termin odejścia od węgla to data realistyczna. Natomiast wszystko będzie zależało od tego z jaką determinacją będziemy przebudowywać Polską elektroenergetykę – ocenił w rozmowie z portalem

Deklaracja węglowa nierealna i nieodpowiedzialna

Podczas odbywającego się w Glasgow szczytu klimatycznego COP26 Polska przystąpiła do porozumienia krajów zobowiązujących się do stopniowego wycofania się z energii węglowej. - Moim zdaniem deklaracji rządu tej rangi jest po prostu deklaracją nieodpowiedzialną. Jej zapisy są nierealne, chyba, że chcemy skazać ludzi na ubóstwo energetyczne– ocenił w rozmowie z portalem netTG.pl

Chcą odwołania premiera Morawieckiego. Chodzi o odejście od węgla

Przedstawiciele Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 w liście skierowanym do posłów Prawa i Sprawiedliwości wezwali do natychmiastowego odwołania premiera Mateusza Morawieckiego. Powodem jest deklaracja odejścia od węgla podpisana podczas trwającego właśnie szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. „Jego działania są sprzeczne z interesem narodowym i szkodliwe dla

Kopalnie długo będą potrzebowały wykwalifikowanej kadry

- Wykorzystanie węgla w ciepłownictwie i energetyce przy akceptowalnym obciążeniu środowiska jest możliwe – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie dr inż. PIOTR BAŃKA, profesor Politechniki Śląskiej, kierownik nowo powstałej Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców. Niedawno został pan kierownikiem Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców. To duże

Gorąco w górniczej spółce. „Zagrożone wypłaty i miejsca pracy”

W Gliwickim Zakładzie Usług Górniczych we wtorek, 2 listopada, został powołany Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który ogłosił pogotowie strajkowe. Przedstawiciele strony społecznej alarmują, że zagrożone są wypłaty wynagrodzeń a pracownikom grożą zwolnienia. Jak wynika z listu przedstawicieli zakładowej Solidarności oraz Sierpnia 80, skierowanego do zarządu Gliwickiego

1635941983 pm justin trudeau matpras

Kanada zabroni eksportu węgla energetycznego

Premier Justin Trudeau podczas szczytu klimatycznego COP26 zadeklarował, że Kanada najpóźniej do 2030 roku zabroni eksportu węgla energetycznego. Obecnie udział Kanady w światowej produkcji węgla nie przekracza 1 proc. Jak wskazał premier Kanady zakaz eksportu ma być częścią działań związanych z rezygnacją z paliw kopalnych oraz przyspieszyć transformację energetyczną