historia

Lista artykułów

1367494312 konstytucja 1

Śląskie: wiwat Konstytucja

W piątek będziemy celebrować Święto Narodowe Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przypomnijmy, że ustawa zasadnicza, uchwalona 222 lata temu, była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Wcześniej swoją konstytucję mieli tylko Amerykanie.Z tej okazji w miastach województwa śląskiego odbędą się

Katowice: na cześć bieli i czerwieni (GALERIA)

Punktualnie o godz. 12 pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach rozpoczęły się uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej oraz 92. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego.W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem i marszałkiem województwa Mirosławem Sekułą

Apel: pamiętajmy o fladze i III powstaniu śląskim

2 maja będziemy świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dla Ślązaków to także dzień, w którym wspominają wybuch III Powstania Śląskiego. Z tej okazji wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaprasza mieszkańców regionu na uroczystości, które odbędą się w najbliższy czwartek i piątek pod pomnikiem Powstańców Śląskich i na placu Sejmu Śląskiego.

Katowice: pierwsza parada Korfantego (GALERIA)

W sobotę (20 kwietnia) w Katowicach świętuje się 140. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego - wybitnego polityka, wielkiego Polaka i męża stanu, o którym mówi się, że "podarował Polsce Śląsk".

Wspominając pierwszego górnika Polski Ludowej

18 kwietnia minęła 65. rocznica śmierci pierwszego polskiego stachanowca – górnika Wincentego Pstrowskiego. Niewielu już o nim pamięta, choć pomnik przodownika pracy nadal stoi w Zabrzu i siadają na nim gołębie.

Tradycja: odbudują dom Karola Goduli

Rekonstrukcja domu śląskiego Rockefellera będzie możliwa dzięki zawiązaniu współpracy pomiędzy Fundacją „Zamek Chudów", Stowarzyszeniem „Niepokonani 2012" oraz udziałowi miasta Ruda Śląska, które przekazało teren pod odbudowę siedziby Goduli.

Tarnowskie Góry: w podziemnym labiryncie (GALERIA)

Prawie pięć wieków temu książę opolski Jan II Dobry nadał Tarnowskim Górom „Ordunek Gorny", najstarszy zbiór praw górniczych stanowiący fundament potężnego skoku cywilizacyjnego jaki potem dokonał się na całym Śląsku. Dokument regulował kwestie związane z wydobywaniem rud i wdrażał innowacyjne rozwiązania techniczne. Na Ziemi

Walczyliśmy o górnictwo, o polskie kopalnie

Dokładnie 6 lutego 1989 r. rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Aby ułatwić prowadzenie rozmów podzielono je na zespoły i podzespoły tematyczne. Jeden z nich zajmowal się górnictwem, a jego przewodniczącym był Alojzy Pietrzyk, który na łamach portalu górniczego nettg.pl wspomina wydarzenia sprzed 24 lat.