górnicy

Lista artykułów

1545575783 msza skworc krzysztof gawor archidiecezjakatowicka pl

Katowice: metropolita modlił się za ofiary katastrofy w Czechach

W niedzielę, 23 grudnia, w południe metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w intencji 13 tragicznie zmarłych w Czechach górników oraz w intencji ich rodzin.    W homilii abp Skworc wspomniał, że jedną z podstawowych trosk człowieka jest ta o życie. – Życie jest kruche, przesypuje się nam jak piasek przez palce, by ulecieć z wiatrem i zniknąć. Przeciw tej kruchości

Czechy: jeden z górników nadal walczy o życie

- To ogromna tragedia. Podobne nieszczęście, jak to, które spotkało spółkę OKD w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, zdarzyło się w 1990 r. w kopalni Barbara, kiedy to zginęło 30 górników – przyznał Boleslav Kowalczyk, prezes zarządu spółki OKD. Dodał, że obecnie na dole panuje tak skomplikowana sytuacja, że należy prze wszystkim dbać o zdrowie i życie ratowników

Religijny jak górnik

Kiedy na Śląsku rodziło się górnictwo, to księża zadbali o tworzenie się społecznych więzi. Do pracy, do powstających w XIX w. jak grzyby po deszczu na Górnym Śląsku kopalń zjeżdżali okoliczni chłopi. Jak podkreśla bp gliwicki prof. Jan Kopiec, to powodowało nie tylko zmiany demograficzne, ale też kulturowe. - Zadbano wówczas o to, aby nie była to tylko mieszanka osób ze

Górnicze patronki czuwają

Ich nie trzeba wołać na pomoc z dalekiego nieba, bo każdego strzegą z bliska jak anioł stróż. Podobno były nadzwyczajnej urody i bardzo pobożne. Jedna urodziła się w Bitynii, leżącej w północnej części Azji Mniejszej, druga w Ostrzyhomiu nad Dunajem. Obie obrali sobie za swe patronki polscy górnicy. Lecz nie one jedne roztaczają opiekę nad górniczym stanem. Ojciec św.

Biała broń

Kiedyś była nieodłącznym atrybutem szlacheckiego stanu. Przecież pierwsi górnicy wywodzili się z klasy chłopów pańszczyźnianych, a podjęcie pracy pod ziemią było aktem odwagi, męstwa i nobilitowało w oczach społeczeństwa. Gwarków zwalniano od służby wojskowej i płacenia niektórych podatków. Z czasem, kiedy bez górnictwa nie mogło obejść się już żadne cywilizowane

Solidarność: górnicy na Jasnej Górze

Pracownicy kopalń z całej Polski przybędą w najbliższą niedzielę, 25 listopada, na XXVIII Pielgrzymkę Górników na Jasną Górę, by wspólnie modlić się o wsparcie dla siebie, rodzin i całej branży. Do udziału w pielgrzymce górników i energetyków zaprosił Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Po uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona w

GIG: ludzie górnictwa w walce i pracy o odzyskanie Niepodległej

Pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP, w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, w auli Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, odbyła się w piątek, 16 listopada, konferencja Ludzie górnictwa w odzyskaniu niepodległości i odbudowie Polski. Sylwetki najwybitniejszych postaci polskiego górnictwa wspominano, pokazując na dokumentach i archiwalnych fotogramach ich czyn

GIG: udział górników w odzyskaniu niepodległości

W piątek, 16 listopada, odbędzie się konferencja "Ludzie górnictwa w odzyskaniu niepodległości i odbudowie Polski”, zorganizowanej przez SITG oraz GIG w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy - poinformowała portal netTG.pl Sylwia Jarosławska-Sobór - rzecznik prasowy Głównego Instytutu Górnictwa. Konferencja