górnicy

Lista artykułów

1574412794 tauronkrwiodawcy

W kopalniach Taurona padł rekord

Podczas 22 akcji charytatywnych przeprowadzonych w tym roku w zakładach górniczych Taurona Wydobycie oddano niemal 570 litrów krwi. Trafiła ona do najbardziej potrzebujących w placówkach medycznych w całym województwie śląskim i małopolskim poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki Tauron Polask Energia.  Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania

Znicz na górniczej mogile

 Cmentarze naszego regionu pełne są górniczych mogił. Trudno szukać ich pośród tysiąca kwater. Tablice nagrobne umieszczane współcześnie coraz rzadziej zdobione są górniczymi symbolami lub informacją „zginął tragicznie w kopalni”. Dziś ofiary górniczych tragedii grzebie się osobno. Kiedyś tradycja nakazywała chowanie ciał we wspólnych mogiłach.  Przejmująca jest

1570520192 gawedaszpitalgornicy

Adam Gawęda u poszkodowanych górników

W poniedziałek, 7 października, odpowiedzialny za sprawy górnictwa wiceminister energii Adam Gawęda odwiedził górników poszkodowanych w wypadku w czwartek, 3 października br., w ruchu Bielszowice w kopalni Ruda. - Dzisiaj także odwiedziłem górników poszkodowanych w wypadku w kopalni Ruda. Górnicy przebywają w szpitalach w Rudzie Śląskiej, Gliwicach i Katowicach. Życzymy im

1568881089 kwk bzie debina w budowie fotodawidlach

Kopalnia w budowie zatrudnia

Obecnie w „kopalni w budowie” pracują już 223 osoby, a do końca roku ma być ich prawie 300. Nowi pracownicy Bzia-Dębiny będą głównie przenoszeni z innych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pierwszy węgiel z nowej kopalni ma popłynąć w 2022 r. Wszyscy pracownicy, którzy trafili do budowanej kopalni, zostali do niej przeniesieni z innych zakładów JSW - głównie z

Górnicy rozpoczęli świętowanie

W Karwinie rozpoczęły się w niedzielę, 8 września br., obchody Dnia Górnika. Jest ono obchodzone dorocznie na pamiątkę nadania przez króla Vaclava I praw górniczych miastu Jihlawie ważnych dla wszystkich ziem królestwa czeskiego. Miało to miejsce w 1249 r. Obchody zainaugurowała msza św. odprawiona w karwińskim kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego,

Kondolencje ministra energii po śmierci górników w kopalniach

Minister energii Krzysztof Tchórzewski przekazał kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom dwóch górników, którzy w sierpniu zginęli przy pracy w kopalniach Janina w Libiążu i Pniówek w Pawłowicach. Specjalny list w tej sprawie minister skierował do kierownictwa kopalń, w których pracowali górnicy. Z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach wynika, że od początku

Górnikom z Bytomia zamarzył się Zachód

Przechytrzyli polskich pograniczników, ale to nie wystarczyło. Dwaj górnicy z Bytomia opracowali perfekcyjny plan ucieczki na Zachód. Ucieczka z kraju powiodła się, jednak w Czechosłowacji zabrakło im szczęścia. Lato 1957 r. było w Karkonoszach wyjątkowe. Po raz pierwszy od kilku lat można było w wakacje spacerować szlakami wiodącymi do granicy i wzdłuż granicy. Rygorystyczne

Marcel - taka załoga to skarb

Mieć taką załogę to marzenie niejednego dyrektora kopalni. Górnicy z oddziału G-2 ruchu Marcel kopalni ROW nie tylko potrafią świetnie fedrować w ścianie, ale także doskonale radzić sobie przy likwidacji kolejnych frontów wydobycia. Nade wszystko osiągają świetne rezultaty, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy. Załogę oddziału G 2-M cechuje wysoka kultura techniczna, która