ekologia

Lista artykułów

Kraków: rozpoczynają wymianę lamp ulicznych

Od poniedziałku (9 marca) rozpocznie się w Krakowie wymiana blisko 4,4 tys. lamp ulicznych, co stanowi 6,5 proc. wszystkich takich urządzeń w mieście. Zostaną one zastąpione energooszczędnymi typu LED. Przyniesie to oszczędności na zużyciu prądu i zmniejszy emisję CO2.Montaż urządzeń potrwa do września tego roku. Lampy zostaną założone na ponad 4,2 tysiącach nowych

Górnictwo: ekologiczny sukces Wieliczki

Kopalnia soli Wieliczka triumfowała w kategorii Ekologia w VI edycji konkursu Górniczy Sukces Roku, który organizuje Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wraz ze Szkołą Eksploatacji Podziemnej. W kategorii tej przyznano także wyróżnienie dla Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Nagrody zostały wręczone w czwartek (26 lutego) w czasie gali, która odbyła sie w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Ekologia: KAWKA szansą dla polskiego węgla

Samorządy – jak Polska długa i szeroka – z entuzjazmem przyjęły decyzję o kontynuowaniu Programu KAWKA. Deklarują, że w najbliższych latach zlikwidują 19 tys. nieefektywnych węglowych źródeł ciepła. Najwięcej miast zainteresowanych programem zwalczania niskiej emisji znajduje się na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce.- Najważniejsze jest to, że w Programie

Zaslepka

Ekologia: apel aktywistów o zmianę prawa

O wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla, a w konsekwencji eliminacji złej jakości węgla jakim Polacy ogrzewają swoje domy - apelują przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. Wskazują, że przez złej jakości powietrze w Polsce może umierać nawet 45 tys. osób rocznie.Przedstawiciele inicjatywy Polski Alarm Smogowy na wtorkowej konferencji prasowej wskazywali, że w Polacy

WFOŚiGW: beneficjenci otrzymali potwierdzenia

W poniedziałek (12 stycznia) w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedstawiciele beneficjentów z Będzina, Bytomia, Chybia i Żywca otrzymali Potwierdzenia Instytucji Pośredniczącej w sprawie przyznania dofinansowania z Funduszu Spójności.W spotkaniu udział wzięli: prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot

Kampanie: paląc śmieci trujesz dzieci - podsumowanie

Przed ponad miesiąc w kilkunastu klasach, losowo wybranych szkół na terenie Śląska prowadzone były prelekcje dotyczące szkodliwości spalania śmieci w domowych kotłowniach. Akcję „paląc śmieci trujesz dzieci" podsumowali we wtorek (30 grudnia) w Katowicach jej organizatorzy - Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.- Był to program pilotażowy i już

Dotacje: ponad 70 mln zł na proekologiczne technologie

Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w ramach programu GEKON wspierającego innowacyjne i ekologiczne technologie, przeznaczonych zostało 72 mln zł - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiło wyniki drugiego konkursu w ramach programu GEKON - Generator Koncepcji

Zaslepka

Ekologia: spalasz odpady? Trujesz siebie i innych!

Każdego roku na większości stacji monitoringowych jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach stwierdza się przekroczenia dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego i benzopirenu. Powodem jest spalanie paliw kiepskiej jakości w starych paleniskach, o złych parametrach energetycznych. Z tego powodu w okresie sezonu grzewczego, od października