bezpieczeństwo

Lista artykułów

Metan: niebezpieczny i użyteczny

Metan. Gaz palny, lżejszy od powietrza, bezbarwny, bez smaku i zapachu. Najgroźniejszy w stężeniu 4-15 proc., kiedy wybucha. Najwyższe dopuszczalne stężenie - 2 proc. To najprostsze prawdy z górniczego elementarza. Ale metan można też obrócić w obiecujący biznes. Więcej, wytworzony z jego wykorzystaniem chłód coraz powszechniej staje się dobrodziejstwem

1328884026 wug kanal youtube

WUG: alkohol na szychcie

Wpływ spożywania alkoholu na bezpieczeństwo pracy w zakładach górniczych jest tematem kolejnego klipu, który Wyższy Urząd Górniczy zaprezentował na swoim kanale na serwisie YouTube. Wideo pt. „Alkohol w pracy" został przygotowane przez instytut KOMAG na zlecenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej we współpracy z nadzorem górniczym.Choć

Fukushima w piwnicy

Górnicy są jedyną grupą zawodową, która wie co nieco o radonie i jego groźnym wpływie na organizm ludzki. Ale ich wiedza zawodowa - uzyskana dzięki obowiązkowym szkoleniom - najczęściej nie przekłada się na zastosowanie jej we własnym domu lub mieszkaniu, gdzie radon jest powszechnym, choć nieproszonym gościem. Zwłaszcza zimą, która właśnie nadeszła i

Powód główny: nie dość powietrza

W gronie związkowców, uczestniczących w pracach komisji, badającej przyczyny i okoliczności zapalenia metanu i wypadku zbiorowego, do jakich 5 maja 2011 r. doszło w kopalni Krupiński, był m. in. Piotr Gruszczyk, przedstawiciel Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Oto jego spostrzeżenia dla portalu górniczego

Czytelnicy portalu górniczego pytali, WUG wyjaśnia

We wtorek (24) stycznia na portalu górniczym nettg.pl ukazał się tekst „Niewystarczające przewietrzanie i inne błędy przyczyną wypadku" z obszernymi fragmentami informacji komisji Wyższego Urzędu Górniczego o przyczynach zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego w kopalni Krupiński w maju 2011 r. Przytoczone fragmenty raportu komisji wywołały duży oddźwięk

Bezpieczeństwo: Specjalistyczny Urząd Górniczy już działa

W styczniu rozpoczął działalność Specjalistyczny Urząd Górniczy (SUG), wcześniej znany pod nazwą Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych. Ze zmianą nazwy wiąże się także wzrost znaczenia tej instytucji nadzoru górniczego.- Ten działający od 55 lat Urząd ma obecnie umocowanie w zapisach nowego prawa geologicznego i

WUG: zmiany w strukturze komisji specjalnych

W Wyższym Urzędzie Górniczym dotychczas działało siedem komisji specjalnych. W środę (18 stycznia) ich liczbę zmniejszono do czterech - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez WUG.Decyzja ta została podjęta przez Piotra Litwę – prezesa Urzędu. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem do komisji specjalnych należą obecnie:Komisja

Nowe prawo, nowe możliwości...

Regulacje obowiązującego od 1 stycznia nowego Prawa geologicznego i górniczego wnoszą wiele uproszczeń do działalności przedsiębiorców górniczych. Ustawa powierza większy zakres decyzji kierownikom ruchu zakładów górniczych z pominięciem uprawnień organów nadzoru górniczego. Zarazem jednak zwiększa ich odpowiedzialność. Nowym