WUG: pierwsze posiedzenie komisji w nowym składzie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pracami Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie będzie kierował prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

W czwartek 17 maja zbierze się na pierwszym posiedzeniu Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w nowym składzie, ustalonym decyzją prezesa WUG z 18 stycznia 2012 r. Podczas obrad członkom Komisji wręczone zostaną nominacje do pracy w tym doradczym i opiniodawczym gremium.

Zaprezentowane zostaną wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych w kopalniach węgla kamiennego, dotyczących m.in. powodów nie przestrzegania przepisów przez pracowników. Grupa Robocza do spraw Górnictwa Węgla Kamiennego przedstawi opinie o chorobach zawodowych oraz warunkach pracy w zakładach przeróbczych. Komisja zapozna się również z wskaźnikami obrazującymi stan bezpieczeństwa w górnictwie w 2011 i 2012 r.

Komisja została powołana na dwuletnia kadencję.

Pracować będzie w następującym składzie:
• przewodniczący: Józef Dubiński (Główny Instytut Górnictwa),
• zastępcy przewodniczącego: Mirosław Koziura (WUG) i Wojciech Magiera (WUG)
• sekretarz: Adam Hassa (WUG),

• członkowie:
Andrzej Chłopek (Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA),
Piotr Czaja (Akademia Górniczo-Hutnicza),
Wacław Czerkawski (Związek Zawodowy Górników w Polsce),
Jerzy Demski (Związek Zawodowy Pracowników Dołowych),
Marian Dolipski (Politechnika Śląska),
Lech Gładysiewicz (Politechnika Wrocławska),
Kazimierz Grajcarek (NSZZ Solidarność, Sekretariat Górnictwa i Energetyki),
Monika Hardygóra (KGHM CUPRUM sp. z o.o.- Centrum Badawczo-Rozwojowe),
Aleksander Kabziński (Polski Związek Producentów Kruszyw),
Andrzej Katulski (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa),
Wojciech Kędzia (KGHM Polska Miedź S.A.),
Piotr Luberta (Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce),
Sławomir Łukasiewicz (Związek Zawodowy Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce Przeróbka),
Grzegorz Łyjak (Główny Inspektorat Pracy),
Michał Mużelak (Porozumienie Związków Zawodowych KADRA),
Janusz Olszowski (Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa),
Daniel Podgórski (Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy),
Wiesław Prugar (Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego. Związek Pracodawców),
Andrzej Tor (Jastrzębska Spółka Węglowa SA),
Marek Uszko (Kompania Węglowa SA),
Mariusz Wilkosz (Katowicki Holding Węglowy SA),
Zbigniew Ząbkiewicz (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA),
Stanisław Żuk (Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego Kopalnia Węgla Brunatnego Turów SA).

Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie jest jedną z czterech komisji specjalnych powołanych przez prezes WUG. Będzie funkcjonowała obok:

• Komisji ds. Ochrony Powierzchni,

• Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny,

• Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.