Cieszyn: harmonijne godzenie zagrożeń (GALERIA)

fot: Jerzy Chromik/ARC

fot: Jerzy Chromik/ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Cały drugi dzień konferencji technicznej "Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym" był dziś (1 czerwca) poświęcony praktycznemu spojrzeniu na wykorzystanie gazu z odmetanowania na potrzeby zwalczania zagrożenia klimatycznego.

Zrazu uczestników inżynierskiego spotkania w wielorakim ujęciu wprowadził w tę problematykę Marcin Płoneczka, nadsztygar energetyczny w, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kopalni Pniówek, by następnie zaprosić ich na warsztaty na miejscu w celu zapoznania się z instalacjami tamtejszego układu energetyczno-chłodniczego.

Wydobycie w kopalni Pniówek jest prowadzone w warunkach IV, najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. W zakładzie - w przeliczeniu na czysty metan - ujmuje się 80-90 m sześć. tego gazu na minutę. Płoneczka ilustrował, jak w pawłowickiej kopalni energetyka jest łączona z wentylacją i klimatyzacją.

- Zwalczanie zagrożenia metanowego jest skorelowane ze zwalczaniem zagrożenia klimatycznego. Klimatyzacja obejmuje dwa poziomy, czyli 800 i 1000. W tym głębszym jesteśmy na etapie jej rozwijania. Dotąd chłodziliśmy ściany, teraz stosowanie układów schładzających rozciągamy również na przodki - tłumaczył.

Obecne potrzeby kopalni na energię chłodniczą sięgają w szczytowym okresie, a więc między czerwcem i wrześniem, około 10 MW. Kopalnia - ściślej biorąc, należąca do Jastrzębskiej Grupy Kapitałowej, Spółka Energetyczna Jastrzębie - rozporządza czterema silnikami gazowymi o łącznej zainstalowanej mocy 14 MW. Trzy z nich pracują wyłącznie na potrzeby wytwarzania chłodu z wykorzystaniem aż 55 proc. ujętego w Pniówku metanu. Oprócz ciepła z silników gazowych w około 40-50 proc. zużywanego w chłodziarkach absorpcyjnych, pozostała część trafia do odbiorców zewnętrznych. Jest sprzedawane przez SEJ do ogrzewania osiedla mieszkaniowego w Pawłowicach oraz na technologiczne potrzeby tutejszej mleczarni. Jednocześnie całość energii elektrycznej, wytwarzanej w silnikach gazowych jest zużywana na potrzeby kopalni, zaspokajając je w przeszło jednej trzeciej. Wszystko to dzieje się w układzie trójgeneracyjnym o budzącej podziw sprawności około 86 proc.

Gospodarzem dzisiejszych warsztatów w obiektach skojarzonego układu energetyczno-chłodniczego w Pniówku był - wprowadzając ich uczestników w dziesiątki technicznych i technologicznych niuansów - Henryk Niechoj, zastępca dyrektora Zespołu Elektrociepłowni Kogeneracyjnych SEJ.

Konferencję zorganizowała redakcja specjalistycznego periodyku POWERindustry-Energetyka i Przemysł z Raciborza. Jej gospodarzem była Jastrzębska Spółka Węglowa. Medialnie inżynierskiemu spotkaniu patronował portal górniczy nettg.pl oraz Trybuna Górnicza.

W galerii: Drugi dzień konferencji "Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym" (zdjęcia Jerzy Chromik - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.