Ratownictwo: podwodne ćwiczenia

1340108531 ratownik nurek csrg

fot: CSRG

Podczas 5-dniowego zgrupowania symulowane będą prace ratownicze polegające m.in. na penetracji podwodnej, poszukiwaniu, lokalizowaniu zatopionych elementów i ewakuacji poszkodowanych

fot: CSRG

Od poniedziałku (18 czerwca) w Zarzeczu na Jeziorze Żywieckim 15 ratowników górniczych - nurków uczestniczy w zgrupowaniu kondycyjno - szkoleniowym. Jest to jedno z cyklu szkoleń, które musi zaliczyć każdy z nurków, wchodzących w skład zastępów do wykonywania prac podwodnych utrzymywanych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA. Podwodny trening potrwa do piątku (22 czerwca).

Zgrupowania ratowników - nurków odbywają się od lat 70.  ubiegłego stulecia, czyli od początku funkcjonowania tych zastępów. Jak mówią ratownicy, tego typu trening pomaga im utrzymać sprawność nurkową. Szkolenia organizowane są raz w roku. Udział w nich jest niezbędny i obowiązkowy. To jednak nie wszystko. Łącznie w ciągu roku każdy ratownik górniczy - nurek musi zaliczyć 4 ćwiczenia specjalistyczne - 3 na zbiornikach otwartych i 1 ćwiczenie na pływalni.

Podczas 5-dniowego zgrupowania symulowane będą prace ratownicze polegające m.in. na penetracji podwodnej, poszukiwaniu, lokalizowaniu zatopionych elementów i ewakuacji poszkodowanych. Ćwiczona będzie także sprawność manualna polegająca na m.in. na obsłudze sprzętu nurkowego, skręcaniu i rozkręcaniu rurociągów czy cięciu palnikiem ultratermicznym.

Wyspecjalizowana grupa ratowników górniczych - nurków, wchodząca w skład specjalistycznego pogotowia CSRG, działa przy kopalni Borynia - Zofiówka Ruch Borynia, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W CSRG zastępy specjalistyczne nurków wchodzą w skład pogotowia wodnego i organizacyjnie podlegają Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.

- Ratownikiem górniczym - nurkiem może być tylko i wyłącznie doświadczony górnik - ratownik górniczy, po odpowiednim, profesjonalnym szkoleniu nurkowym - mówi Jerzy Krótki, Dyrektor OSRG Wodzisław Śl., a zarazem kierownik prac podwodnych.

Każdego nurka operacyjnego, pracującego pod wodą zabezpiecza nurek ubezpieczający. W skład zastępu nurkowego wchodzi 5 ratowników górniczych - nurków. Z nimi ściśle współpracuje mechanik sprzętu nurkowego oraz kierownik prac podwodnych. Wszystkie prace podwodne muszą być zabezpieczone przez lekarza przeszkolonego w fizjopatologii nurkowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tajwan w Jaworznie? To auto mogłoby zdobyć rynek europejski.

Fabryka półprzewodników i produkcja aut elektrycznych - na tego rodzaju współpracę z Tajwanem liczy wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros. Jego zdaniem samochód, który może powstać dzięki tej współpracy będzie miał naprawdę dobrą technologię, mógłby zdobyć rynek europejski.

Motyka: CPN powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca

Rządowy pakiet Ceny Paliw Niżej powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca - ocenił we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zastrzegł jednocześnie, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu programu będzie wynikała z rekomendacji ministra finansów.

Zgri arc

Nowoczesne rozwiązanie znacząco poprawiło bezpieczeństwo pracy górników w PGG

W tym roku Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych zapowiedział realizację dwóch wielkozakresowych projektów wierceń kierunkowych. Średnie ujęcie metanu z wykonanych odwiertów wynosiło ponad 18 m sześc. na minutę, co znacząco wpłynęło na poprawę parametrów bezpieczeństwa prowadzonych robót eksploatacyjnych.

Bezpieczniej na katowickich drogach. Prezydent: Bardzo dobry efekt daje strefa Tempo 30

Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował poziom bezpieczeństwa na katowickich drogach w 2025 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków na katowickich drogach zmniejszyła się o blisko 49%. W 2025 r. w Katowicach w wyniku wypadków rannych zostało 167 osób - o 144 mniej niż 10 lat temu. Natomiast w strefie Tempo 30 odnotowano 10 wypadków drogowych, co oznacza spadek o blisko 65% w stosunku do roku 2014 - ostatniego przed wprowadzeniem strefy. Materiał przekazany radnym Rady Miasta został opracowany na podstawie danych Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.