bezpieczeństwo

Lista artykułów

Współpraca: międzynarodowo dla BHP w górnictwie

Jeszcze w tym roku powstanie Europejska Platforma Bezpieczeństwa Pracy z udziałem czeskiej spółki węglowej OKD, angielskiej UK Coal, niemieckiej RAG i Katowickiego Holdingu Węglowego - ogłoszono podczas dzisiejszego spotkania przedstawicieli zarządów spółek OKD i KHW w Katowicach.

Metan – nowe spojrzenie

Zagrożenia, ale też przede wszystkim szanse, wynikające z występowania w kopalnianych wyrobiskach metanu, wskazuje w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju.Odnosi się wrażenie, że Unia Europejska w polityce klimatycznej skupia się głównie na zagadnieniach związanych z emisją CO2.

Cieszyn: harmonijne godzenie zagrożeń (GALERIA)

Cały drugi dzień konferencji technicznej „Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym" był dziś (1 czerwca) poświęcony praktycznemu spojrzeniu na wykorzystanie gazu z odmetanowania na potrzeby zwalczania zagrożenia klimatycznego. Zrazu uczestników inżynierskiego spotkania w wielorakim ujęciu wprowadził w tę

Trzydzieści pięć kilo na głowę

Sprzęt ochrony osobistej wraz z roboczym aparatem regeneracyjnym BG4 EP to nawet 20 kilogramów ciężaru. Do tego dochodzi wyposażenie techniczne, narzędzia hydrauliczne, poduszki powietrzne, czyli dodatkowych 15 kilogramów jak nic. W sumie 35 kilogramów bagażu musi zabrać z sobą do akcji ratownik górniczy pracujący w temperaturach przekraczających nierzadko 45

Zaslepka

Komag: bezpieczeństwo w transporcie tematem warsztatów

W dniu 15 maja 2012 r. w siedzibie Instytutu KOMAG odbyły się warsztaty pt. „Metody i środki wspomagające kształtowanie bezpieczeństwa w poziomym transporcie górniczym", w których udział wzięli przedstawiciele urzędów górniczych i zakładów.Tematyka warsztatów poświęcona była przedstawieniu wyników zakończonego projektu

WUG: pierwsze posiedzenie komisji w nowym składzie

W czwartek 17 maja zbierze się na pierwszym posiedzeniu Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w nowym składzie, ustalonym decyzją prezesa WUG z 18 stycznia 2012 r. Podczas obrad członkom Komisji wręczone zostaną nominacje do pracy w tym doradczym i opiniodawczym gremium. Zaprezentowane zostaną wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych w kopalniach węgla kamiennego, dotyczących

Bezpieczeństwo: zero tolerancji dla ryzyka

W kopalniach węgla kamiennego wzrasta liczba wypadków śmiertelnych i ciężkich, związanych z wykorzystywaniem środków transportu. Stanowią około 70 proc. odnotowywanych wypadków w zakładach wydobywczych. Dlatego w Kompanii Węglowej zrodziła się inicjatywa podjęcia działań prewencyjnych. Spółka zleciła przeprowadzenie analiz naukowcom z Głównemu Instytutowi Górnictwa i Uniwersytetu Śląskiego.

Pracownicy muszą być uważni

- Pracodawca ma obowiązek odpowiednio zabezpieczyć miejsce pracy. To jednak nie wszystko, bo trzeba uświadamiać pracowników, że nawet te najbardziej podstawowe czynności są bardzo istotne dla ich bezpieczeństwa - mówi w rozmowie z Trybuną Górniczą Anna Tomczyk, Główny Inspektor Pracy.Jak wygląda wypadkowość w górnictwie na tle innych gałęzi