Górnictwo: Szyb Grzegorz w Jaworznie ma już 333 m głębokości

1562672549 grzegorz 4 1

fot: Tauron

Szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m, początkowo pełnił będzie funkcję szybu wdechowego, czyli doprowadzającego świeże powietrze do wyrobisk

fot: Tauron

Jak poinformowali przedstawiciele Taurona Wydobycie, prace nad głębieniem szybu Grzegorz należącego do ZG Sobieski w Jaworznie sukcesywnie postępują. Szyb ma dokładnie 333 m. co oznacza, że zaawansowanie inwestycji przekroczyło połowę planowanej głębokości szybu.

Jak wskazują przedstawiciele spółki, budowa szybu Grzegorz jest najważniejszą inwestycją tego typu w polskim górnictwie węgla kamiennego. Jego ukończenie jest kluczowym elementem przedsięwzięcia, dzięki któremu jaworznicka kopalnia uzyska dostęp do pokładów węgla o wysokiej jakości niezbędnych do zasilania nowoczesnych bloków energetycznych oraz zaopatrzenia gospodarstw domowych.

- Budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji złoża „Dąb" ma umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - powiedział Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

- Inwestycja w złoże Dąb, ma zapewnić dedykowane paliwo dla niskoemisyjnego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową, niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 311 metrów w obudowie ostatecznej. Nieprzerwanie utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy zabezpieczający drążenie szybu - dodał Jacek Pytel.

Z początkiem listopada głębokość szybu osiągnęła 333 metry głębokości z planowanych 591,2, czyli ponad 56 proc. zaawansowania. Jak zaznaczają przedstawiciele TW, prace przebiegają planowo, a prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku.

Jak podkreślają przedstawiciele Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, szyb Grzegorz jest pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej, jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich dwudziestu latach i pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu.

Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czyste powietrze na wyciągnięcie ręki

Reforma programu Czyste Powietrze uporządkowała zasady wsparcia i wprowadziła rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo beneficjentów.

Więcej pociągów, łatwiejsze podróże. PKP Intercity integruje się z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią

Od 1 sierpnia mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą korzystać z dużych udogodnień w codziennych dojazdach. To efekt porozumienia pomiędzy GZM a PKP Intercity, w ramach którego 30-dniowe Metrobilety będą honorowane na pokładach pociągów krajowego przewoźnika.

Z pociągu Kolei Śląskich nad wodę – często to zaledwie kilka kroków

Wracają upały. Plaża w Goczałkowicach-Zdroju i kąpielisko Pogoria to miejsca, do których można dotrzeć niemal prosto z pociągu. Koleje Śląskie zachęcają do wakacyjnych wycieczek nad wodę specjalną ofertą i przypominają, że udany wypoczynek zaczyna się od bezpiecznej podróży, a kończy na odpowiedzialnym zachowaniu nad wodą.

Spółdzielnia energetyczna zaprezentowana podczas wizyty studyjnej w kopalni

Spółdzielnia energetyczna spółki Węglokoks Energia została zaprezentowana podczas wizyty studyjnej JTPeers Exchange w Zabytkowej Kopalni w Jawiszowicach.