Strategia PGG: płaca za konkretną pracę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wprowadzenie nowego systemu płac w PGG stwarza szansę na ujednolicenie górniczych wynagrodzeń. Szczególnie po tym jak do spółki dołączono kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wynagrodzenie górników pracujących w Polskiej Grupie Górniczej składa się z ponad 30 elementów.

W samej spółce funkcjonuje kilka różnych systemów wynagradzania, co jest efektem zmian, które przez lata zachodziły w strukturze górnictwa węgla kamiennego. Taki stan rzeczy prowadzi do wielu komplikacji, ale już niebawem sytuacja ma się zmienić.

Zarząd PGG ma w planach wprowadzenie nowego systemu wynagradzania. Ma być on przejrzysty i dopasowany do obecnych realiów. Wprowadzenie nowego systemu zostało zapisane w strategii spółki na lata 2017-2030, która została zaprezentowana w ubiegłym tygodniu. W obecnie funkcjonujących rozwiązaniach duża część wypłacanej górnikowi pensji nie wiąże się ani z jego kwalifikacjami, ani z rodzajem wykonywanej pracy, ani z osiąganymi wynikami.

Zarządowi PGG zależy na tym, by wprowadzić nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli wynagrodzenie kształtować w sposób jak najbardziej racjonalny.

W założeniu pensja górnika ma składać się z dwóch części. Pierwsza – określona mianem stałej – ma stanowić 70, a może nawet 80 proc. wynagrodzenia. Ma być ona ściśle powiązana z warunkami, w jakich pracuje dany pracownik. Ponadto na jej wysokość będą wpływać m.in. kwalifikacje i uprawnienia. W związku z tym poszczególne stanowiska pracy w kopalni mają być zdefiniowane i potem dla nich ma zostać opracowany przejrzysty taryfikator płac.

Druga część wynagrodzenia ma być zmienna i mieć charakter motywacyjny. Będzie ona swego rodzaju premią, a na jej wysokość wpływ będzie miała efektywność pracownika oraz wynik firmy jako całości.

Wprowadzenie nowego systemu płac w PGG stwarza szansę na ujednolicenie górniczych wynagrodzeń. Szczególnie po tym jak do spółki dołączono kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego.

Takie przejrzyste rozwiązanie będzie także z korzyścią dla wizerunku branży. Pensje górników w wielu miejscach obrosły bowiem w mity i legendy. Wpływ na to miała m.in. duża liczba elementów składowych wynagrodzenia. Warto przypomnieć, że obecnie średnia płaca w PGG to 6225 zł brutto.

Należy dodać, że do tej kwoty zaliczana jest choćby nagroda barbórkowa, którą można porównać do tzw. trzynastki funkcjonującej w sferze budżetowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.