Śląskie: kopalnie przyjmą blisko 7,5 tys. osób

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnie potrzebują zarówno absolwentów techników o specjalnościach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa podziemnego, technik mechatronik, jak również absolwentów szkół zawodowych w zawodach górnik, elektryk i ślusarz

fot: Maciej Dorosiński

Ofert zatrudnienia, dostępnych w urzędach pracy woj. śląskiego, było w styczniu br. o 75 proc. więcej niż w grudniu 2011 r. Oprócz ofert zgłaszanych do urzędów, rekrutację prowadzi wiele firm, m.in. kopalnie, które w br. przyjmą prawie 7,5 tys. osób.

W końcu grudnia ubiegłego roku ofert pracy było 4644, a w styczniu już 8152. Najwięcej zgłoszeń było z Gliwic (798), Katowic (556), Zabrza (494) i powiatu mikołowskiego (645). To także dużo więcej niż w styczniu 2011 r., kiedy zgłoszono 4566 ofert zatrudnienia.

- Jedną z przyczyn takiego wzrostu zgłoszeń wolnych miejsc pracy jest fakt, że pracodawcy liczą na pieniądze z Funduszu Pracy - wiedzą, że urzędy pracy otrzymują środki na staże i dlatego zgłaszają zapotrzebowanie właśnie do publicznych służb zatrudnienia, licząc na możliwość zatrudnienia pracownika w ten sposób - skomentowała Paulina Cius z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Jej zdaniem to dobra wiadomość dla bezrobotnych, bezrobocie bowiem wzrosło o kilkanaście tysięcy osób: ze 186 tys. 187 w grudniu 2011 r. do 201 tys. 211 w styczniu 2012 r. W br. na aktywne formy zwalczania bezrobocia - w tym staże - urzędy pracy z woj. śląskiego otrzymały blisko 175 mln zł. Przyjęcia nowych pracowników planują w br. śląskie kopalnie, z których każdego roku na emerytury odchodzi kilka tysięcy osób. W br. kopalnie deklarują przyjęcie ponad 7,5 tys. pracowników.

Spółki węglowe z reguły przyjmują pracowników w miejsce odchodzących, choć np. największa górnicza firma - Kompania Węglowa - deklaruje przyjęcie w br. mniej więcej 5,6 tys. osób, podczas gdy na emerytury przejdzie blisko 4 tys. pracowników.

W kopalniach Kompanii złożono w sumie 26 tys. podań o pracę. Tysiące podań są też w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (przyjmie prawie tysiąc osób) i Katowickiego Holdingu Węglowego (przyjmie kilkaset osób). Mimo przyjęć na koniec br. zatrudnienie w holdingu będzie o ok.800 osób mniejsze niż w końcu 2011 r. Prywatna kopalnia Silesia, która uruchamia nowe ściany wydobywcze, chce przyjąć do pracy ponad 430 osób.

Kopalnie potrzebują zarówno absolwentów techników o specjalnościach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk górnictwa podziemnego, technik mechanik górnictwa podziemnego, technik mechatronik, jak również absolwentów szkół zawodowych w zawodach górnik, elektryk i ślusarz.

Nowe miejsca pracy powstają także w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE), która co roku pozyskuje koło 20 nowych projektów inwestycyjnych wartych ponad 1 mld zł. W ubiegłym roku inwestorzy deklarowali stworzenie około tysiąca nowych miejsc pracy; tegoroczne zamierzenia mówią o mniej więcej 1,3 tys. Z reguły powstają one w ciągu 1-3 lat. Połowa nowych projektów to przedsięwzięcia w branży motoryzacyjnej.

Prezes KSSE Piotr Wojaczek potwierdza, że choć w strefie działają także firmy czasowo redukujące zatrudnienie (np. z powodu sytuacji rynkowej i spadku zamówień), ogólna liczba miejsc pracy w strefie rośnie.

- Spadek ilości miejsc pracy, jaki zanotowaliśmy w najgorszym pod tym względem okresie kilka lat temu, został już odrobiony. Od kilku lat liczba miejsc pracy systematycznie rośnie - tylko w ubiegłym roku w strefie realnie przybyło około 3,2 tys. miejsc pracy, wobec ponad tysiąca deklarowanych przez inwestorów - powiedział prezes.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.