Śląsk przebił w płacach Mazowieckie dzięki górnikom

fot: ARC

Średnie wynagrodzenie w górnictwie węgla kamiennego wynosi 6,2 tys. zł brutto

fot: ARC

Agencja doradztwa Sedlak & Sedlak znana jest z co okresowych raportów o poziomie wynagrodzeń w Polsce. Najnowszy raport przyniósł zmianę na pozycji lidera. Okazuje się, że najlepiej (przynajmniej statystycznie) w województwie śląskim, a nie - jak to było do tej pory - w województwie mazowieckim. Stało się tak - stwierdza się w raporcie - za sprawą zarobków w górnictwie węgla kamiennego.

4400 zł wynosi średnia płaca w Śląskiem (brutto), a w Mazowieckiem - 4326 zł, gdzie średnią zawyża wliczana do tego województwa stolica; z zarobkami wynoszącymi średnio prawie 4800 zł. Na drugim biegunie jest województwo warmińsko-mazurskie ze średnim wynagrodzeniem wynoszącym 3000 zł. Eksperci stwierdzają, że wysokość średniej zależy o wielkości bezrobocia. Im ono jest wyższe, tym zarobki niższe. Dlaczego? Ano dlatego, że zatrudniający nie muszą podwyższać płac, skoro popyt na rynku pracy jest wyższy od podaży.

Śląskie wyskoczyło na pozycję lidera za sprawą zarobków w górnictwie. Średnia w branży wynosi 6,2 tys. zł. Dla porównania zarząd JSW podaje, że średnia płaca w kopalniach spółki wynosi prawie 7200 zł. Oczywiście ze średnią jest tak, że jeśli w firmie X jeden pracownik zarabia 10 tysięcy, drugi 5 tysięcy, a trzeci 3 tysiące, to średnia płaca wynosi w niej 6 tys. złotych, w efekcie czego protestują wszyscy zarabiający poniżej. Cóż, takie jest prawo statystki.

Dla pocieszenia (lub odwrotnie) warto wiedzieć, że w Polsce 13,6 tysiąca osób wykazało przy okazji składania zeznań podatkowych za rok 2011 zarobki przekraczające 1 000 000 (słownie: milion złotych). Jak na 25 milionów płacących podatki osobiste, to milionerów nie mamy tak wielu.

Z drugiej strony dla 350 tys. pobierających minimalne wynagrodzenie, informacja o tym, że milioner-rekordzista (zatrudniony na etacie!) wykazał - za 2011 r. - 56,6 mln zł dochodu, może przyprawiać ich o zawroty głowy. Gazeta Prawna podaje, że osób zdecydowanie bardziej podbijających średnią wojewódzką od górników jest w:
• województwie mazowieckim (65 na 100 000 mieszkańców, czyli 3,5 tys. milionerów z czego 2 tys. w Warszawie),
• w województwie śląskim (1572 milionerów, 34 na 100 000),
• w województwie wielkopolskim (1308 milionerów, 38 na 100 000).

Na statystki (w tym wypadku - na szczęście) raczej nie wypływają zarobki prawdziwych krezusów, gdyż ci zasadniczo rozliczają z podatków, lecz nie w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.