Wszyscy poszkodowani górnicy w chwili wyprowadzenia na powierzchnię byli świadomi i komunikowali się z otoczeniem

fot: Maciej Dorosiński

W wyniku odniesionych obrażeń pięciu spośród dziesięciu poszkodowanych górników trafiło do szpitali

fot: Maciej Dorosiński

Jak już informowaliśmy wczoraj, 12 stycznia br. w należącej do czeskiej spółki węglowej kopalni doszło do wstrząsu, w wyniku którego życie stracił jeden górnik, a dziesięciu kolejnych odniosło rany.

Jak poinformował media Lukáš Humpl, rzecznik morawsko-śląskich służb ratowniczych, w wyniku odniesionych obrażeń pięciu spośród dziesięciu poszkodowanych górników trafiło do szpitali.

- Są w wieku od 43 do 55 lat. Wszyscy w chwili wyprowadzenia na powierzchnię byli świadomi i komunikowali się z otoczeniem. Doznali poważnych lub umiarkowanych obrażeń, z przewagą urazów kręgosłupa i kończyn, a w jednym przypadku także głowy i miednicy – powiedział Humpl.

Ratownicy medyczni przetransportowali jedną osobę poszkodowaną drogą lotniczą do centrum urazowego w Ostrawie, kolejną do Szpitala Miejskiego w Ostrawie i Szpitala w Havířovie. Dwóch pacjentów leczonych jest w szpitalu w Karwinie.

- W dwóch szpitalach po przyjęciu poszkodowanych wskazano na konieczność udzielenia im pomocy psychologicznej i takowa została im udzielona – sprecyzował rzecznik morawsko-śląskich służb ratowniczych.

Na razie nie ma informacji o tym, czy są wśród nich górnicy narodowości polskiej.

Przyczyny wypadku zbada komisja złożona z przedstawicieli Obwodowego Urzędu Górniczego, policji Republiki Czeskiej, kierownictwa OKD oraz przedstawicieli organizacji związkowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.