Rządowy program to jeden z filarów walki o czyste powietrze

1518455509 piotr wozniak arc

fot: MPiT

- Bez programu osłonowego nie jesteśmy w stanie rozwiązać kwestii zanieczyszczeń powietrza - ocenia Piotr Woźny

fot: MPiT

Złożono 35 tys. wniosków, na koniec lutego tysiąc z nich zakończyło się już podpisaniem umów. Uruchomiono też pierwsze dotacje z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Ponieważ tempo nie jest zadowalające, pojawiła się propozycja stworzenia ekspozytur WFOŚiGW w powiatach.

W sumie do 2029 r. na termomodernizację domów, wymianę ogrzewania na ekologiczne przeznaczono z budżetu 103 mld zł. Uruchomiony jesienią 2018 r. program cieszy się sporym zainteresowaniem m.in. dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjnej prowadzonej w miastach i gminach. Najwięcej wniosków złożono do tej pory w województwie śląskim (4 tys.), a także na Mazowszu i w Małopolsce. Przyjmują je i weryfikują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Można się starać o dotację albo skorzystać z ulgi, która umożliwia każdemu płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych odliczenie do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania za zakup niskoemisyjnych źródeł ciepła czy przeprowadzenia termomodernizacji budynku jednorodzinnego, w tym także wymiany okien.

Piotr Woźny, pełnomocnik programu „Czyste Powietrze”, zadeklarował ewentualne rozszerzenie sieci dystrybucji, czyli utworzenie ekspozytur WFOŚiGW w niektórych powiatach. Wszystko po to, aby przyspieszyć składanie i weryfikację wniosków. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Program rządowy to tylko jeden z filarów walki o czyste powietrze. To także wprowadzenie norm jakościowych dla paliw stałych i norm emisyjnych dla kotłów grzewczych.

Jednym z głównych winowajców powstawania smogu jest niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji z domowych pieców i lokalnych kotłowni opalanych węglem nie zawsze dobrej jakości. Jednak, jako że wymiana systemu ogrzewania nie jest działaniem wystarczającym, razem z wymianą pieca warto wykonać odpowiednią izolację domu, aby całe ciepło nie uciekało szybko na zewnątrz.

W sprawie realizacji programu rząd negocjuje z Komisją Europejską. Chodzi o finansowanie go w przyszłej perspektywie finansowej UE w l. 2021-2027. Priorytetem w negocjacjach jest dofinansowanie do kotłów na paliwo gazowe i elektryczne (w tym np. pompy ciepła). Tam, gdzie nie ma innych opcji, w grę wchodzi także paliwo stałe, czyli węgiel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.