Rządowe plany przyspieszą likwidację kopalń? Związkowcy chcą wyjaśnień

fot: Krystian Krawczyk

Nie zmieniła się ilość surowca na przykopalnianych zwałach - w końcu sierpnia leżało tam 7,9 mln ton węgla, wobec ponad 4,9 mln ton rok wcześniej

fot: Krystian Krawczyk

Związkowcy z górniczej „Solidarności” alarmują, że przekazany Komisji Europejskiej projekt „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.” może przyspieszyć zamykanie kopalń. Chcą wyjaśnień od minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” zwróciła się w tej sprawie do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski w środę, 24 kwietnia. Pismo w tej sprawie zostało przesłane również ministrowi aktywów państwowych Borysowi Budce oraz minister przemysłu Marzenie Czarneckiej.

- W związku z przekazaniem do Komisji Europejskiej projektu „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.” bez konsultacji społecznych, Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko takim praktykom, uważając je za niedopuszczalne. Istnieje poważna obawa, iż dokument ten w zaprezentowanej formie jest sprzeczny z treścią podpisanej 28 maja 2021 r. „Umowy Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego” – czytamy w piśmie podpisanym przez Bogusława Hutka, przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

- Przypominamy, że zarówno „Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.”, jak i „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.”, musi uwzględnić merytoryczną zawartość umowy społecznej, co wynika wprost z treści umowy, pod którą podpisali się przedstawiciele Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Domagamy się natychmiastowych wyjaśnień oraz przeprowadzenia konsultacji „Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.” ze stroną społeczną. Zwracamy uwagę, iż jest to dokument kluczowy, który wkrótce może stanowić podstawę do dalszych działań ograniczających funkcjonowanie kopalń węgla kamiennego i energetyki węglowej ze strony Unii Europejskiej. Tym samym wygaszanie zakładów górniczych wydobywających węgiel energetyczny może zostać przyspieszone wobec tego, co uzgodniono w umowie społecznej podpisanej 28 maja 2021 r. - czytamy dalej w piśmie.

- Brak reakcji na powyższe postulaty ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmusi nas do podjęcia przewidzianych prawem działań w obronie zagrożonych miejsc pracy – kończą związkowcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Książka na weekend: „Czterech zuchwałych”. O amerykańskich żołnierzach walczących w Europie

Brytyjski pisarz Alex Kershaw specjalizuje się w pisaniu, opartych na faktach, książek historycznych dotyczących drugiej wojny światowej. Na księgarskim rynku jest już jego najnowsza pozycja „Czterech zuchwałych”. To świetna opowieść o losach amerykańskich żołnierzy, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli w północnej Afryce, Włoszech, Francji i w Niemczech.

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO).